25 lat temu Zamość został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ostatnie ćwierćwiecze upłynęło pod znakiem rozwoju miasta. Dziś miasto celebruje jubileusz i podsumowuje zmiany, jakie dokonały się na przełomie wieków.
Podczas sesji naukowej, która odbyła się w Sali Consulatus zamojskiego ratusza, spotkali się wszyscy ci, którzy przyczynili się do wydarzeń z 1992 roku. Także osoby, które pracowały nad rozwojem miasta na długo przed wpisem na słynną listę.
– Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Zamość był zmarginalizowany – wspomina były prezydent miasta, Marcin Zamoyski. – Zamość przez rokiem 1975 wyglądał tragicznie. To było zaniedbane, zapuszczone małe miasteczko, gdzie droga się w zasadzie kończyła, bo nie było przejścia granicznego. Nie byłoby ostatnich 25 lat, gdyby wcześniej nie powstało województwo zamojskie
– Zamojska starówka była obita deskami, trudno było przejść, wszędzie leżały kamienie. Liczyliśmy, że na pewno to się zmieni, ale nikt nie przewidział, że będzie aż tak pięknie – mówiła jedna z uczestniczek spotkania. – Czuje się jak w Krakowie – stwierdził inny.
– Dzisiaj mamy absolutną perełkę, która jest do wykorzystania przez cały region, nie tylko Zamojszczyznę, jako obiekt, który promuje Lubelszczyznę, jest jej dumą i będzie przyciągał coraz więcej turystów – powiedział wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek.
– To znakomite miano miasta Światowego Dziedzictwa UNESCO jest ujawnieniem walorów Zamościa całemu światu, punktem odniesienia, który stanowi istotny krok dla przyszłości jego mieszkańców – stwierdza Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Miejscowość dostała się na listę Światowego Dziedzictwa głównie dzięki swoim niezwykłym walorom historycznym. – Zamość zachował nie tylko układ urbanistyczny, ale też w zasadzie wszystkie obiekty, które znalazły się w pierwotnym XVI-wiecznym planie miasta – powiedziała Barbara Skórzyńska-Terlecka, która przygotowywała dokumenty do wpisu na listę UNESCO.
W ramach obchodów 25-lecia wpisania Zamościa na listę UNESCO, przewidziano szereg wydarzeń, których kulminacja nastąpi w sobotę. Tego dnia odbędzie się pierwsza edycja Zamość Holi Festival – Barwy UNESCO, czyli Święta Kolorów, a także impreza „Balony nad Twierdzą”.
Zwieńczeniem dnia będzie koncert Breakout Tour Symfonicznie z udziałem Piotra Nalepy z zespołem oraz z Orkiestrą Symfoniczną imienia Karola Namysłowskiego.
AlF
Fot. archiwum