01.10.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

01102017 001

„Słynny niebieski prochowiec” to tytuł przedstawienia Teatru Piosenki, które zaprezentowane zostanie w Filharmonii Lubelskiej. Ballady Leonarda Cohena w przekładach Romana Kołakowskiego miały swoją premierę w maju 2017 roku. „To opowieść – piszą twórcy – o młodości, o miłości i buncie, o poezji, muzyce, szalonych latach rewolucji kontrkulturowej lat sześćdziesiątych. Jej kanwą są legendarne ballady i wiersze, których autorem jest jeden z najbardziej popularnych i najwybitniejszych bardów współczesności”. Gośćmi programu „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” będą: Agata Klimczak, Roman Kołakowski, Bartłomiej Abramowicz i Rafał Konieczny.

„(…) Co mogłoby się wydarzyć, jeśli uznalibyśmy coś nieosiągalnego i niedostępnego za najzupełniej prawdopodobne? Jeśli przestalibyśmy traktować obowiązujące instytucje jako jedyne możliwe i podjęlibyśmy próbę wymyślenia ich na nowo? Co, jeśli otworzymy przestrzeń na to, co wydaje się niemożliwe? Jeśli funkcjonowalibyśmy w społeczeństwie równościowym? Jaki byłby festiwal w takim miejscu? Pozwólmy sobie pomyśleć o tym, co nie przyszłoby nam do głowy. (…)” – piszą kuratorzy tegorocznych Konfrontacji Teatralnych, Marta Keil i Grzegorz Reske. Opowiedzą o nich na kilka dni przed pierwszymi spektaklami festiwalu.

„Niech cię chwalą cudze, nie twoje usta” wystawa pod takim tytułem czynna jest od kilku dni w Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej 3 w Lublinie. Ekspozycja przypomina dzieje rodziny Riabininów, dawnych właścicieli kamienicy. „Lubelskie początki rodu związane są z postaciami Karola Goetza i Klary Eugenii z domu Bareaux, osiadłych w połowie XIX w. w mieście nad Bystrzycą – przypominają kuratorki, Anna Mazurek i Małgorzata Surmacz. – Córka owych szanowanych członków ewangelickiej społeczności, Paulina wyszła za mąż za prawosławnego urzędnika rosyjskiego Sergiusza Riabinina. Ich najmłodszy syn Jan został kustoszem Archiwum Państwowego w Lublinie. W rzetelny sposób opracowywał źródła do historii rodzinnego miasta. Z małżeństwa z Taisą Krapiwin miał córkę Eudoksję (przyszłą nauczycielką, po mężu Kisielow) i syna Sergiusza (przyrodnika, wykładowcę akademickiego). Sergiusz, wraz z żoną Danutą z Podobińskich (absolwentką lubelskiego Liceum im. Unii Lubelskiej) współpracował przez lata z osobami niewidomymi. Był cenionym poetą i bibliofilem. Wielonarodowa rodzina Riabininów wrosła w lubelskie środowisko.” O wystawie opowie Anna Mazurek i Małgorzata Surmacz.

O pisarstwie i teatrze Elfriede Jelinek rozmawiali podczas pierwszej w nowym sezonie „Bitwy o literaturę” w Teatrze Starym w Lublinie Łukasz Chotkowski – dramaturg, Maja Kleczewska – reżyserka i Łukasz Drewniak. Pretekstem spotkania były dwie głośne premiery ostatnich sezonów: „Wściekłość” z warszawskiego Teatru Powszechnego i „Podopieczni” z krakowskiego Starego Teatru. W programie przypomnimy fragmenty wieczoru.

Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu od lewej: Grażyna Lutosławska, Agata Klimczak, Bartłomiej Abramowicz, Rafał Konieczny, Roman Kołakowski /fot. MatA/

Exit mobile version