Londyńska firma umieściła w prasie ogłoszenie, w którym szukała specjalisty ds. tłumaczenia emotikonów. Do zbiorów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych trafił przekład „Moby Dicka” na język żółtych buziek. Emotikony wywołują emocje, pokazują nastroje społeczne i kulturowe odrębności. Jak zmienia się nasz język? Czy komunikacja wizualna wypiera słowo? O tym w cyklu „Bitwa o kulturę” w Teatrze Starym w Lublinie rozmawiali prof. Mirosław Bańko, językoznawca, leksykograf, profesor w Uniwersytecie Warszawskim, autor kilkunastu słowników i Paweł Frelik, profesor w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej oraz dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS. Przypomnimy fragmenty tego wieczoru.
„Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle” to spektakl, który powstaje pod szyldem Fundacji Teatrikon w Teatrze Starym w Lublinie. To, jak piszą twórcy: „Teatralna podróż w czasie, która rozpoczęła się od odnalezionego w archiwach autentycznego scenariusza – odegranej w roku 1853 „z wielkim zadowolnieniem publiczności” w lubelskim teatrze „melodramy fantastycznej w 3 aktach, w 8 odsłonach, napisanej oryginalnie przez Stanisława Krzesińskiego”. Ponad 150 lat później, z okazji obchodów 700-lecia lokacji Lublina, w 195. rocznicę otwarcia Teatru Starego, na tę samą scenę przy ulicy Jezuickiej powraca sensacyjna historia szalonej miłości, zdobycia przez bandytów zamku Urbino, ziemskie, piekielne i niebiańskie perypetie okrutnych sycylijskich złoczyńców i szlachetnych obrońców tego, co dobre i piękne.” Twórcy zastanawiają się: „jak wyglądał ówczesny teatr, jakie stosowano sposoby gry, ruchu scenicznego, jak wyglądała scenografia, kostiumy, oświetlenie. Przede wszystkim w murach pamiętających emocje ówczesnych lublinian spektakl będzie próbował zadać pytanie o to, w jaki sposób przeżywali świat nasi przodkowie. Jak zrozumieć dziewiętnastowiecznych widzów śledzących z zapartym tchem losy uciśnionych przez zło wcielonych aniołów? Wreszcie – czy ta maszynka do wytwarzania wzruszeń, jaką był kiedyś teatr, da się jeszcze raz uruchomić i będzie w stanie sprawić, że w 2017 roku pozwolimy jej się uwieść?” Porozmawiamy o tym z Grzegorzem Kondrasiukiem, który razem z Jarosławem Cymermanem jest autorem dramaturgii przedstawienia reżyserowanego przez Joannę Lewicką. Premierę zaplanowano na 20 października.
„Kołysanka dla miasta ogrodów” to tytuł najnowszego tomiku wierszy Joanny Pawłat i tytuł wystawy ilustracji, jakie poetka i malarka wykonała do zamieszczonych w nim wierszy. W październiku prace można oglądać w galerii Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie. Wystawie towarzyszą warsztaty tworzenia haiku. Poprowadzi je Joanna Pawłat, która spędziła w Japonii kilkanaście lat. O wierszach dedykowanych Lublinowi, o zmianach, jakie w nim zachodzą i o patrzeniu na miasto porozmawiamy z autorką „Kołysanki dla miasta ogrodów” w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Drzewo Wiesława Myśliwskiego w inscenizacji i reżyserii Stefana Szmidta, to spektakl, jaki będzie można zobaczyć w siedzibie Fundacji Kresy 2000 Nadrzecze 7 k. Biłgoraja na zakończenie Jubileuszowego XX – sezonu artystycznego. Opowiemy o tym „W nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Paweł Frelik, Mirosław Bańko i Grażyna Lutosławska / Dorota Awiorko (Teatr Stary)