15.10.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

nietylko

Wystawę fotografii oraz premierę książki Eastreet 4 zaplanowano w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W weekend otwarcia odbędą się także warsztaty, przegląd portfolio i oprowadzanie kuratorskie. Eastreet to projekt poświęcony fotografii dokumentalnej z rejonu Europy Wschodniej. Do tegorocznej edycji zgłoszono blisko 11 tysięcy zdjęć. Zespół kuratorów wybrał z nich 100 fotografii wykonanych w 20 krajach. Tomasz Kulbowski, pomysłodawca wydarzenia i jeden z kuratorów oraz Bartosz Wójcik z Centrum Spotkania Kultur będą gośćmi „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Cezary Wodziński „Próby z Dostojewskim i inne wykłady lubelskie” to książka, która miała swoją premierę podczas tegorocznych Konfrontacji Teatralnych. Cezary Wodziński rozpoczął swoją przygodę z Lublinem w czasie studiów. „Tu – jak przypomina autor przedmowy, Piotr Augustyniak – jeszcze jako student miał swój debiut akademicki. Powrócił do Lublina w ostatnich latach swojego życia, u szczytu akademickiej kariery. Powrócił jako w pełni ukształtowany, dionizyjski filozof TRANSU po to, aby zrobić kolejny w swoim życiu krok poza zamknięty krąg życia akademickiego, które na naszych oczach staje się coraz bardziej skupione na sobie, a tym samym bezproduktywne i – mimo wszechobecnej nadaktywności – martwe. Wodziński nigdy nie porzucił akademii, ale szukał okazji, żeby ją zdradzać. W Lublinie zdradził ją z teatrem i w teatrze. I była to bodaj najbardziej nieprzypadkowa ze wszystkich jego zdrad, bowiem świat teatru nie tylko w czasach greckich, ale i dziś jest świątynią Dionizosa. Zdrada ta zatem była gestem jeszcze pełniejszego oddania się swojemu boskiemu przewodnikowi. (…) Zawartość prezentowanego przez nas wyboru lubelskich wykładów Wodzińskiego jest odzwierciedleniem archiwaliów, którymi dysponujemy. W jego prywatnym archiwum odnaleźliśmy dzięki uprzejmości żony Cezarego, Justyny Góreckiej, teczkę, w której zebrane są odręcznie spisane notatki do wykładów. To te notatki, odpowiednio zredagowane, publikujemy.” W programie wrócimy do fragmentów spotkania promocyjnego, w którym wzięli udział Piotr Augustyniak, Janusz Opryński i Piotr Pękala.

„Od 24 lat nie było filmu ani fabularnego, ani dokumentalnego, poświęconego osobie jednego z największych i najważniejszych polskich poetów, czyli Bolesława Leśmiana” – przypomina Zamojskie Towarzystwo Leśmianowskie, które postanowiło zrealizować film o poecie. Jego reżyserką jest Natasza Ziółkowska – Kurczuk. „W filmie będą wiersze poety oraz fragmenty listów, wywiadów, szkiców literackich. Będzie to poetycki dokument o wartości artystycznej i edukacyjnej. Liczymy na szeroki krąg odbiorców, w tym osób, które jeszcze nic o Leśmianie nie wiedzą – czytamy na stronie poświęconej filmowi. – Film ma pokazać Leśmiana w kontekście międzywojnia, w latach 20-tych zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne. Artysty mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości. Jego pobyt w Zamościu jest stałą inspiracją dla artystów i obecnych wydarzeń kulturalnych. W Zamościu i Iłży chodzimy po śladach Leśmiana.” Prezes Towarzystwa i pomysłodawca filmu, Sławomir Bartnik, a także Adam Kulik, m.in. autor książki „Leśmian, Leśmian” (Słowo/Obraz/Terytoria 2008), będą gośćmi programu.

Przypomnimy też fragmenty wieczoru w Teatrze Starym, którego gościem była Stanisława Celińska.

Zaprasza Grażyna Lutosławska

(na zdj. od lewej: Tomasz Kulbowski, Grażyna Lutosławska, Bartosz Wójcik, fot. Weronika Pawlak)

Exit mobile version