22 września tego roku w Muzeum Lubelskim na Zamku w Lublinie odbyła się uroczysta promocja nowego wydania „Wierszy” Grażyny Chrostowskiej (na zdj.). Bibliofilsko opracowany tom ukazał się w 75. rocznicę śmierci 21-letniej poetki w obozie w Ravensbruck.
Zginęła tam w egzekucji za kolportaż gazety konspiracyjnej „Polska żyje” razem z siostrą Apolonią. Ich ojciec, Michał Chrostowski, założyciel konspiracyjnej komórki organizacji Komenda Obrońców Polski został zamordowany w KL Auschwitz.
Od 15 lat lubelskie Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” jest organizatorem konkursów recytatorskich, podczas których przypominane są wiersze Grażyny Chrostowskiej. Ale audycja, słuchowisko poetyckie, w którym wykorzystano ponad 20 utworów poetki ukaże się na lubelskiej antenie po raz pierwszy.
Myśli młodej poetki będą interpretować: uczennica LO Wiktoria Dudek oraz aktorski: Mirella Biel i Paulina Połowniak.
Jej biografię w krótkich nagraniach reporterskich przypomną: Barbara Oratowska z Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, byłe więźniarki Ravensbruck: Kamila Janowicz- Sycz, dr Wanda Półtawska, Grażyna Michalska – nauczyciel akademicki oraz historyk literatury – Jarosław Cymerman.
Adaptacja i reżyseria: Maria Brzezińska.
Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit.
W drugiej części programu przypomnienie fragmentu, zrealizowanego we wrześniu tego roku, słuchowiska „Wojenne dziewczyny”, które powstały na podstawie książki Łukasza Modelskiego.
Po 20.00 zaprasza Maria Brzezińska.
Fot. www.muzeumlubelskie.pl