39. rocznica wyboru kardynała Wojtyły na papieża

ioannes paulus ii pilgrim to poland gniezno wider close up1979

16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na Placu Świętego Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali papieża. Okazał się nim kardynał Karol Wojtyła z Polski.

Wydarzenie obserwował lubelski duchowny, biskup Ryszard Karpiński. – Doskonale pamiętam ten dzień. Ludzie, którzy stali blisko mnie pytali w języku nienieckim: kto to jest? – Polak, tak jak ja, odpowiadałem. A Ojciec Święty stał i pozdrawiał, a obok niego był ksiądz kardynał Stefan Wyszyński – wspomina.

Jak mówi profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Michał Wyrostkiewicz – to był historyczny moment dla naszego kraju. Polska nagle jest na ustach ludzi z całego świata. – To, co jest bardzo wyraźne i charakterystyczne dla pontyfikatu i dla zachowań Jana Pawła II, to zwracanie uwagi na dzieci, wychodzenie do nich. – Był fajny, lubił grać w piłkę, był mądry i bardzo dobry. Wiele zrobił w swoim życiu – mówią młodzi mieszkańcy Lublina.

Jan Paweł II był 264. papieżem w historii Kościoła. Pierwszym od ponad 450 lat papieżem nie pochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku. Miał 58 lat. Został wybrany w 8. głosowaniu, większością 99. spośród 111. uczestników konklawe. Nowy Biskup Rzymu, pochodzący zza „żelaznej kurtyny”, wzbudził niespotykane zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi. Już w pierwszym przemówieniu, zaraz po wyborze, zwrócił się do wiernych nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem.

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym następcą świętego Piotra, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. Podczas pontyfikatu papieża Polaka ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

Papież Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. „Odszedł do domu Ojca” 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii. Trwał 5 i pół roku. Nadzieje wiernych, że papież zostanie uznany za świętego, były widoczne już podczas ceremonii pogrzebowej papieża Polaka w Watykanie. Zgromadzeni na Placu Świętego Piotra wznosili wówczas transparenty z napisem „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”. Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa i przyspieszył rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, uchylając regułę 5 lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego 1 maja 2011 roku w Watykanie. 27 kwietnia 2014 roku odbyła się kanonizacja papieża Polaka.

ZAlew / IAR / opr. SzyMon

Fot. Barbara Bartkowiak /wikipedia.org/

Exit mobile version