50 lat Muzeum Henryka Sienkiewicza. Zaprezentowano rękopisy „Potopu”

muz1

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej obchodzi jubileusz 50-lecia. Z tej okazji placówka zaprezentowała pozyskane karty rękopisów noblisty.

– Karty „Potopu” udało nam się pozyskać dzięki zbiórce. Ludzie bardzo spontanicznie angażowali się, żeby skarby literatury trafiły do Woli Okrzejskiej, miejsca urodzenia Henryka Sienkiewicza – mówi dyrektor muzeum, Maciej Cybulski. – Wśród kart rękopisu są sceny m.in. poselstwa Zagłoby po Rocha Kowalskiego, która jest kwintesencją twórczości pisarza czy inne sceny batalistyczne. Noblista pisał bardzo drobnym maczkiem, miał „sokoli wzrok”. Na jednej karcie rękopisu jest tyle treści, co na trzech stronach wydania książkowego. Nabycie kart rękopisu „Potopu” daje nam możliwości, aby dalej starać się o inne, nietuzinkowe pamiątki związane z pisarze, jak: listy z Afryki czy pisma o zabarwieniu politycznym czy narodowym – dodaje.

– Przyjechaliśmy z mężem do Woli Okrzejskiej za rok lub dwa, a zostaliśmy na 50 lat. Sienkiewicz ściągnął nas tutaj i zapewnił miejsce na całe życie. Tworzyliśmy to muzeum – wspomina Anna Cybulska, współtwórczyni placówki. – Na początku było zaledwie 17 książek i skromne salki. Zbieraliśmy eksponaty, zagospodarowaliśmy sale, a zaledwie po 5 latach zebraliśmy 1000 starodruków. Po 7 latach mieliśmy 5 000 eksponatów – wylicza.

– Najcenniejszym eksponatem jest 10 kart rękopisu „Potopu”, posiadamy bogaty księgozbiór pierwszych wydań także obcojęzycznych, fotografii z XIX wieku. Mamy też popiersie noblisty wykonane przez jego przyjaciela, Piusa Welońskiego czy fortepian matki Sienkiewicza. Ogromne zainteresowanie wzbudza woskowa figura pisarza, która w naturalnej postawie siedzi za biurkiem, na nim znajduje się oryginalna maszyna do pisania, jego pióro, okulary, rękopisy, listy – wymienia Katarzyna Cybulska z muzeum Sienkiewicza.

– Od dzieciństwa muzeum było dla mnie czymś wyjątkowym. Dyrektor i pracownicy tego miejsca pokazują wszystko sercem, bo wypływa to z ich pasji. Często przychodzimy tutaj z dziećmi, które chcą słuchać tych opowieści – zaznacza Agnieszka Bogacz, mieszkanka okolic Woli Okrzejskiej.

Obchody 50-lecia placówki rozpoczęła uroczysta gala, w czasie której nagrodzone zostały osoby i instytucje zasłużone na rzecz placówki. Następnie odbyło się otwarcie wystawy pt. „,Skarby ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza”. Świętowanie półwiecza działalności placówki potrwa do 14 października.

MaT / opr. KS

Fot. /nadesłane/

Exit mobile version