500-lecie Reformacji

Mija 500. rocznica Reformacji – ruchu religijnego zapoczątkowanego przez księdza Marcina Lutra. Z tego względu trwający w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny (na zdjęciu powyżej, fot. archiwum) poświęcony był wizerunkowi Kościoła ewangelicko-augsburskiego współcześnie oraz relacjom ekumenicznym z innymi Kościołami chrześcijańskimi.

– Nie chcemy wykorzystywać jubileuszu do podkreślania nowych czy starych podziałów, ale do budowania otwartej tożsamości protestanckiej – wyjaśnia ks. prof. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

– Jestem dumny i pod ogromnym wrażeniem tego, jak rocznica Reformacji obchodzona jest w Polsce – mówi ks. dr Ireneusz Lukas ze Światowej Federacji Luterańskiej.

– Wydarzenie w Wittenberdze było epokowe – podkreśla ks. Jan Szarek, biskup-senior Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. – Luter nie miał zamiaru tworzenia nowego kościoła. Dążył do powrotu do źródła, czyli Słowa Bożego – dodał. – Nasze święto jest szczególne. Jako chrześcijanie stanowimy współcześnie mniejszość na świecie. Jesteśmy zagrożeni globalizacją, tracimy wiernych. Zadaniem katolików, ewangelików i prawosławnych jest zastanowienie się nad naszym wspólnym świadectwem w dzisiejszym świecie. Chrystus nas jednoczy. Już 50 lat trwa dialog ewangelicko-katolicki, a jego efektami są podpisywane wspólnie dokumenty. W kontekście ekumenicznym przyszłość jest jedna: jak największe zbliżenie kościołów. Pełna jedność będzie dopiero w niebie, ale droga do dialogu jest otwarta. Niech świat pozna, że jesteśmy chrześcijanami. Nie stawiajmy barier Duchowi Świętemu.

– Luter w swoim wystąpieniu nawoływał do debaty m.in. na temat odpustu. Jako biblista wziął on do ręki Pismo Święte i pokazał wiernym, że za zbawienie trzeba zapłacić, ale uczynił to Jezus Chrystus z łaski. My ten dar przyjmujemy z wiarą i nie musimy płacić za odpust, by być zbawianymi – tłumaczy ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie. – Na kanwie dyskusji o Reformacji budujemy rozmowy o współczesności, o tolerancji i otwarciu się. Kongres pokazuje, jak bardzo chcemy się rozumieć.

Dzisiejsze (31.10.2017) święto zakończy nabożeństwo luterańskie oraz uroczysty koncert o godzinie 19.30 (z prawykonaniem Sonaty reformacyjnej Natalii Zanni-Lewandowskiej) w kościele przy ul. Ewangelickiej 1 w Lublinie.

WB

Na zdjęciach poniżej: Wittenberga /fot. Wojciech Brakowiecki/

Exit mobile version