Biskupi o współczesnej migracji

biskupi

O współczesnej migracji rozmawiali w Lublinie biskupi podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie w ciągu najbliższych miesięcy mają przełożyć na polskie warunki założenia globalnego paktu na rzecz migracji i uchodźców.

Do programu przygotowanego przez ONZ włączyła się Stolica Apostolska wydając 20 punktów pastoralnego podejścia do problemu. Fundamentem są cztery słowa: Przyjęcie, Ochrona, Promocja i Integracja.

– Najważniejszy jest indywidualny człowiek. Skupiamy się na tym, aby wysłuchać o co prosi i co przynosi – mówi przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, ksiądz biskup Krzysztof Zaradko. – Widzimy to na przykładzie teraźniejszego kryzysu migracyjnego w Europie. Z jednej strony mamy gigantyczne, bardzo nieroztropne otwarcie się, wręcz nawet przyciąganie dużych grup ludnościowych bez wnikania w szczegóły co ci ludzie ze sobą przynoszą. Z drugiej strony, budowanie murów to nie jest rozwiązanie. Jeżeli człowiek jest zdeterminowany aby uciec przed śmiercią, to obejdzie te mury, nawet gdyby miał iść kilka tysięcy kilometrów.

Na zakończenie obrad abp Henryk Hoser mówił o poszukiwaniu porozumienia z Ukraińcami, integracji oraz ogromnych zasługach w tym zakresie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w którym kształcą się studenci ze Wschodu.

– Młodzi Ukraińcy to ludzie zdolni i przedsiębiorczy. Łączy nas wspólna historia i podobny język. I dlatego chciałbym zaapelować, abyśmy nie popełniali tak często dzisiaj praktykowanego błędu anachronizmu – powiedział abp Hoser. – Polega to na tym, że dzisiejszym pokoleniom młodych ludzi przypisuje się cechy pokoleń żyjących dużo wcześniej, których już nie ma na ziemi i którym się przypisuje nie tylko ich zasługi, ale również ich błędy i winy. Ci młodzi nie są odpowiedzialni za to, co się działo w historii. Oczywiście prawda historyczna jest konieczna, ale dzisiaj nie możemy jej używać jako czegoś, co ma hamować nasze serdeczne, braterskie relacje, które tak bardzo są nam potrzebne.

Konferencja Episkopatu Polski po raz pierwszy odbyła się w Lublinie. Biskupi rozmawiali także o stosunkach polsko-ukraińskich. Jutro (15.10) wezmą udział w setnej inauguracji roku akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

PaSe/ DySzcz

Fot. Sebastian Pawlak

Exit mobile version