Lubelski ratusz w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego zrealizuje 44 projektów – 5 dużych oraz 39 małych wśród których znalazło się 8 inwestycji, które nie przeszły głosowania.
Nowy zapis w regulaminie miał zagwarantować każdej dzielnicy realizację przynajmniej jednego projektu. – W przypadku, gdy na obszarze danej dzielnicy w wyniku głosowania nie będzie wykonywany żaden projekt infrastrukturalny, niezależnie od jego wartości, do realizacji kierowany jest projekt lub projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, których wartość lub suma wartości nie przekracza 150 tysięcy złotych i dotyczy wyłącznie obszaru danej dzielnicy – mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. – Mamy 2 „białe plamy”, czyli Czuby Południowe i Stare Miasto, w których nie było projektu do danej kwoty dotyczącego wyłącznie tych dzielnic – dodaje.
W głosowaniu wzięło udział ponad 38,5 tys. mieszkańców Lublina. Najwięcej głosów otrzymał projekt remontu szkoły Sióstr Urszulanek – 9090 głosów. Wśród projektów dużych znalazły się remonty stadionów: żużlowego i Lublinianki, remont ulic Tatarakowej i Kawaleryjskiej oraz dokończenie budowy parku Jana Pawła II.
Wśród projektów małych najwięcej, bo aż 4016 głosów, zdobył projekt remontu ulicy Przytulnej. Zrealizowane zostaną także m.in. Rezerwat Dzikich Dzieci na Rusałce oraz Linowy mini park rozrywki na Sławinie.
W tym roku każda dzielnica Lublina miała zagwarantowaną realizację projektu do wysokości 150 tys. zł. Z tej puli skorzysta 8 dzielnic – Abramowice, Czechów Południowy, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Konstantynów, Kośminek oraz Za Cukrownią.
Wśród projektów, które nie przeszły w głosowaniu, a zakwalifikowały się do realizacji znalazły się m.in aleje wąwozu dla Czechowa i remont odcinka ulicy Królowej Jadwigi na Felinie oraz inwestycje z dzielnic: Abramowice, Głusk, Hajdów Zadębie, Konstantynów, Kośminek i Za Cukrownią.
ZAlew / PaSe / opr. KS, SzyMon
Fot. archiwum