Rozpoczęły się prace renowacyjne w cerkwi świętego Jana Teologa w Chełmie. To kontynuacja robót budowlanych przeprowadzonych kilka lat temu, polegających na wymianie okien, dachu, naprawie tynków i rewitalizacji otoczenia świątyni. Teraz prace skupiają się na wnętrzu cerkwi. Całkowicie zdemontowano wyposażenie, zostawiając tylko odpowiednio zabezpieczoną architekturę ikonostasu.
– Podczas konserwacji XIX-wiecznej polichromii dokonano ciekawego odkrycia – mówi kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Paweł Wira. – Na tym etapie odsłaniane są pierwotne polichromie w części ołtarzowej, które pod względem artystycznym są o wiele cenniejsze.
Stan zachowania odsłoniętej już pierwotnej polichromii jest zadowalający. Do sprawdzenia będą pozostałe części świątyni: – Jeśli potwierdziłoby się, że w nawie świątyni również ten wystrój pierwotny przypominał polichromię w części ołtarzowej, to po zakończeniu tych prac świątynia zyska nowy walor – mówi Paweł Wira.
Dodatkowo renowacja obejmie wymianę podłogi w części ołtarzowej. Prace potrwają do przyszłego roku, a finansowane są w większości ze środków europejskich w ramach projektu wycenionego na 7 milionów złotych. Oprócz cerkwi w Chełmie obejmuje on świątynie prawosławne w Dubience i Uhrusku.
DoG/ DySzcz
Prace renowacyjne w cerkwi św. Jana Teologa, Chełm, fot. Dominik Gil