„Domowy Szpital” w Białej Podlaskiej ma imię

002 1630

Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital” w Białej Podlaskiej, gdzie pomoc otrzymują osoby starsze i przewlekle chore ma od dziś (12.10.2017) imię Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji placówkę wizytował założyciel fundacji – Jerzy Owsiak wraz z żoną Lidią. – Takich ośrodków jest w Polsce zaledwie kilka – mówił. – Szalenie bam się to podoba ponieważ w fundacji bardzo mocno pochylamy się nad seniorami. Obecnie najpilniejszą potrzebą jest opieka dzienna. Tutaj jest przykład, w jaki sposób może to działać – tłumaczył Owsiak.

Bialski szpital zawdzięcza WOŚP sprzęt warty ponad 6 milionów złotych, z czego sam „Domowy Szpital” otrzymał wyposażenie za kwotę 1 miliona złotych. – To ponad 70 łóżek szpitalnych, tyle samo szafek i sprzętu niezbędnego do pielęgnowania pacjentów. To m.in. materace przeciwodleżynowe, sprzęt rehabilitacyjny i aparaty EKG – wymienia Dariusz Oleński, dyrektor naczelny szpitala.

Czytaj: W Białej Podlaskiej powstał Domowy Szpital

– Trafiają do nas pacjenci po 65. roku życia, którzy na noc wracają do domu. Opiekujemy się nimi od godziny 7.00 do 17.00. Pracuje tutaj lekarz geriatra, rehabilitant, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarki, opiekun i fizjoterapeuta. Zapewniamy 3 posiłki dziennie, rehabilitację i terapię zajęciową – tłumaczy Danuta Matwiejczuk, kierownik „Domowego Szpitala„ w Białej Podlaskiej.

Pobyt chwali jedna z pacjentek, która trafiła tutaj po złamaniu biodra. – Ze wszystkiego jestem zadowolona. Takie ośrodki są potrzebne chorym. Myślę, że powinno być ich więcej.

– Najlepszym lekarstwem na choroby jest aktywność, która tutaj ma miejsce. Nasza ekipa filmowa kręci teledysk, który pokażemy w czasie finału WOŚP. Za pomocą mediów chcemy uświadomić ludziom, że mogą takie miejsca otwierać u siebie, a my wtedy chętnie kupimy sprzęt – mówi Jerzy Owsiak.

W ramach „Domowego Szpitala” w Białej Podlaskiej oprócz Dziennego Domu Opieki Medycznej funkcjonuje też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, hospicjum domowe i stacjonarne oraz poradnia medycyny paliatywnej. Ośrodek przygotowany jest na stacjonarny pobyt 75 pacjentów.

MaT / opr. KS

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version