Doradcy zawodowi zmniejszą bezrobocie wśród młodzieży

951411

Około 30 procent bezrobotnych z Lubelszczyzny to osoby młode, do 30 roku życia. Ma to zmienić reforma edukacji. Zakłada ona przygotowanie uczniów do świadomego wyboru ścieżki kształcenia. Mają temu służyć obowiązkowe zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego.

Prowadzić je mają fachowcy – doradcy zawodowi. Będą pokazywać istnienie alternatywy dla szkół ogólnokształcących, czyli placówek, które dają konkretny zawód.

– Młodzież musi podejmować decyzje, wpływające często na ich całe życie. Trzeba im w tym pomóc – mówi dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie, Elżbieta Denejko. – Jak powiedział kiedyś nasz uczeń: „gdy dobrze wybierzesz zawód, nie będzie musiał pracować, dlatego że będzie to twoją pasją”. Chcemy zachęcić młodzież, ażeby przyjrzała się swoim możliwościom i zainteresowaniom i szła za tym, co ich interesuje. By wybrała zawód, który będzie potem z przyjemnością wykonywać. I szkoły rzeczywiście takie profesje proponują. Poza tym w tych zawodach jest praca.

– Organizuję realistyczne warunki poznawania przez młodzież danej pracy. Kontynuacją zajęć są praktyczne warsztaty, podczas których ich uczestnicy mają często pierwszy kontakt z narzędziami. Tego brakuje współczesnej młodzieży, która często poznaje świat pracy tylko poprzez wirtualne doświadczenia, związane z Internetem i obsługą komputera – stwierdza Lucyna Janowska, doradca zawodowy w Szkolnym Ośrodku Kariery w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku.

– Do tej pory chcieliśmy robić matury, studiować. Natomiast rynek w bardzo krótkim czasie pokazał, że potrzeba nam również wykwalifikowanych fachowców, niekoniecznie na poziomie wyższym, ale również zawodowym, technicznym – informuje wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, Kazimierz Stocki. – Brakuje nam osób wykonujących zawody budowlane, mechaniczne, mogących obsługiwać coraz lepszy sprzęt: kierowców, operatorów koparek, ludzi z wykształceniem ogrodniczym.

– Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało się, żeby preorientację zawodową prowadzić już w przedszkolach – mówi Barbara Rudzińska-Mękal z Ośrodka Rozwoju Edukacji. –  To wcale nie jest za wcześnie, ponieważ dzięki temu można spowodować rozwój u dzieci najważniejszych kompetencji i talentów  

Kuratorium Oświaty w Lublinie realizuje program „Zawodowy strzał w 10!”. Wspiera on promocję szkolnictwa zawodowego. Dziś (19.10) odbyła się pierwsza konferencja dla nauczycieli doradztwa zawodowego z Lublina. Kolejne zostaną zorganizowane w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

PaSe / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version