Minister obrony narodowej – Antoni Macierewicz ocenił, że nie istnieje instytucja wolna od zagrożeń cybernetycznych. Szef MON podczas III Forum Cyberbezpieczeństwa, które odbyło się w Krakowie przypominał, że zdecydowano o utworzeniu polskich wojsk cybernetycznych. Podkreślił również, że na polu technologicznym trwa ciągły wyścig zbrojeń, który przynosi coraz więcej kompleksowych zagrożeń.
– Jeżeli chcemy budować potencjał w cyberprzestrzeni, musimy najpierw zidentyfikować naturę zagrożeń – mówił szef MON.
Wojska cybernetyczne mają liczyć 1000 osób. – To dobry pomysł – uważa dr Krzysztof Liedel (na zdj.), dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin. – Przyszłość konfliktów, czy to, co w chwili obecnej nas czeka, jeżeli chodzi o przygotowanie się zarówno w tej sferze obronnej jak i zdolności ofensywnych, to jest właśnie cyberprzestrzeń. Myślę, że to jest bardzo dobra reakcja polityków na to, jak można prognozować potencjalne zagrożenia i siłę naszej armii. Na pewno jest to konieczność i trudno sobie wyobrazić współczesną, nowoczesną armię bez tego rodzaju wojsk. Widzimy tą cyberprzestrzeń w dwóch odsłonach – z jednej myślimy o twardym cyberbezpieczeństwie, związanym z hakowaniem, robakami, wirusami, natomiast trzeba pamiętać, że socjotechnika, manipulacja, indoktrynacja jest dzisiaj widoczna chociażby w przypadku konfliktów hybrydowych, co widzieliśmy na przykładzie Ukrainy chociażby – powiedział na antenie Radia Lublin.
Podczas otwarcia forum premier Beata Szydło zapowiedziała, że powoła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów departament do spraw cyberprzestrzeni, zajmujący się między innymi przeciwdziałaniu cyberatakom. Na jego czele stanie Paweł Szefernaker. Według gościa Tomasza Nieśpiała – to są reakcje polityków, natomiast dla nas istotne jest to, żebyśmy implementowali pomysły, które już obserwujemy w innych krajach. Takie kraje jak Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja już stworzyły tego typu armie. Tam od kilku, jak nie kilkunastu lat trwają prace nad stworzeniem efektywnego systemu cyberobrony więc miejmy nadzieję, że wraz z deklaracjami politycznymi przyjdą rozwiązania praktyczne tym bardziej, że one nie będą wbrew pozorom łatwe. To jest zupełnie inne pole walki, niż te, z którym mieliśmy do tej pory do czynienia. To jest rzeczywiście wirtualny świat, to są zupełnie inne narzędzia, procedury, w świecie sieciowym nie ma miejsca na chociażby struktury hierarchiczne – powiedział dr Krzysztof Liedel. – Myślę że jesteśmy w stanie wypracować pewne struktury, znaleźć ekspertów w tym zakresie natomiast należy znaleźć pomysł, skąd wziąć pieniądze żeby im zapłacić. Szczególnie, że w Polsce nie kształci się zbyt wielu tego typu specjalistów, ci ludzie znajdują także pracę za granicą. Więc jest to duże wyzwanie przed rządem, przed Ministerstwem Obrony Narodowej – podkreślił Liedel.
Według eksperta – cyberprzestrzeń to piąte pole walki, obok ziemi, powietrza, wody, kosmosu i dzisiaj tam przenosimy się z wieloma aspektami. (…) Dzisiaj wystarczy dokonać ataku hackerskiego, ponieważ wszystkie centra są uzależnione od systemów informatycznych -powiedział.
Z zapowiedzi ministra Macierewicza wynika, że rząd przeznaczy na stworzenie cyberarmii 2 mld złotych.
Forum CYBERSEC odbyło się w Krakowie w dniach 9-10 października. Wzięło w nim udział około 130 ekspertów i 1000 gości.
IAR / ToNie / opr. SzyMon
Fot. FB