Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

weight loss 2036967 960 720

24 października jest obchodzony Światowy Dzień Walki z Otyłością, jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych. Nadmierna waga ciała może być przyczyną licznych schorzeń, w tym układu krążenia i układu kostno-stawowego, cukrzycy typu 2 czy zaburzeń hormonalnych. Zwiększa także ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.
Organizacje zajmujące się zdrowiem i żywieniem alarmują, że epidemia otyłości nie zwalnia, a przeciwnie – szybko narasta na całym świecie. Według raportu opublikowanego w ubiegłym roku przez czasopismo naukowe „Lancet”, w ciągu ostatnich 40 lat występowanie otyłości wzrosło ponad trzykrotnie. Obecnie na świecie z tym problemem zmaga się 640 milionów osób. Zwiększenie ich liczby jest związane między innymi z bogaceniem się społeczeństw. Ponadto cena sprzyjającej otyłości wysoko przetworzonej żywności jest niższa niż zdrowej żywności.
Według danych Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie z 2015 roku, w naszym kraju nadmierną masę ciała ma 64 procent mężczyzn i 49 procent kobiet. Problem ten coraz częściej dotyka najmłodszych. Z nadwagą lub otyłością zmaga się co piąte dziecko w wieku szkolnym – około 22 procent. Jest to o tyle niepokojące, że 80 procent ludzi, którzy byli otyli w dzieciństwie, będzie miało ten problem w wieku dorosłym.
Według najnowszej edycji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, Polska znalazła się na szóstym miejscu w Europie od względem poziomu otyłości. Problem ten dotyczy ponad 23 procent naszego społeczeństwa. Jest to jednak wynik lepszy niż w ubiegłym roku, kiedy z otyłością zmagała się ponad jedna czwarta Polaków. W Europie najwięcej osób otyłych żyje w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Czechach, a najlepszą formę prezentują obywatele Serbii, Holandii i Danii.

Otyłość, choć jest znana od wieków, została wpisana na listę chorób Światowej Organizacji Zdrowia dopiero w 1996 roku.
Może mieć postać pierwotną lub wtórną. Postać pierwotna jest wynikiem zachwiania bilansu energetycznego – energii dostarczanej wraz z pożywieniem jest za dużo, a wydatkowanej zbyt mało. Sprzyja temu współczesny tryb życia – mało ruchu oraz wysokokaloryczna dieta składająca się wysokoprzetworzonych produktów, z dużą ilością cukru i soli.
Z kolei otyłość wtórna jest następstwem chorób powodujących zaburzenie metabolizmu w organizmie.
Metodą walki z otyłością jest gruntowna zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna. Badania wykazują, że obniżenie wagi ciała już o kilka kilogramów może zapobiec wystąpieniu wielu chorób cywilizacyjnych, znacznie poprawić stan zdrowia oraz podnieść jakość życia. Powinno się to jednak odbywać pod opieką specjalisty. Lekarze przestrzegają przed odchudzaniem, jeśli ktoś cierpi już na chorobę serca. Takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego tak ważne jest, aby redukować nadwagę, gdy jesteśmy jeszcze zdrowi. Stąd nacisk na edukację i profilaktykę.

W ramach Światowego Dnia Walki z Otyłością w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu przez cały dzień można korzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych i fizjoterapeutycznych.

Celem akcji jest promocja zdrowej diety i zdrowego stylu życia. – Chcemy pokazać, że z takim problemem można poradzić sobie poprzez ruch i zdrowe odżywania się. Prowadzimy różnego rodzaju zajęcia i zwracamy uwagę, że żadna tabletka nie zastąpi ruchu, natomiast ruch zastąpi każdą tabletkę – mówi Mateusz Ferens, dyrektor zamojskiego OSiR-u.

Więcej o sposobach radzenia sobie z otyłością powiemy w dzisiejszych „Aktualnościach Radia Lublin”, po godz. 17.00.

IAR / AlF

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version