Dziś uroczystości upamiętniające zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej

cemetery 290901 960 720 1

W podkijowskiej Bykowni odbędą się dzisiaj (22.10) uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Uroczystość odbędzie się na Polskim Cmentarzu Wojennym, na którym spoczywa prawie 3 500 Polaków aresztowanych w zachodnich obwodach Związku Radzieckiego w 1939 roku po jego agresji na Polskę. Zostali zamordowali przez funkcjonariuszy NKWD w Kijowie w kwietniu i maju 1940 roku z rozkazu Stalina.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński mówi, że uroczystość na wojennej nekropolii pod Kijowem ma symboliczny wymiar. Uroczystość, w której, oprócz przedstawicieli władz państwa, wezmą udział rodziny pomordowanych, mają pokazać, że Polska pamięta o zamordowanych przez sowieckich zbrodniarzy.

Na Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni jedzie między innymi Teresa Dangel, której ojciec – generał Konstanty Drucki-Lubecki – prawdopodobnie właśnie tam spoczywa. Córka generała mówi, że z niezwykłą radością i wzruszeniem jedzie do Bykowni, gdzie będzie mogła pomodlić się na symbolicznym grobie taty. Teresa Dangel wspomina, że jej ojciec był więziony w Samborze, skąd z grupą oficerów został wywieziony do Kijowa, gdzie byli zamordowani i prawdopodobnie pogrzebani w bezimiennych dołach śmierci właśnie w Bykowni.

Podczas uroczystości na Cmentarzu w Bykowni polska delegacja uczci też Polaków zamordowanych w ramach operacji polskiej NKWD w latach 1937 – 1938. W sumie sowieci zgładzili ponad 111 000 Polaków, którzy zamieszkiwali tereny należące do I Rzeczypospolitej, pozostawione w wyniku traktatu ryskiego po stronie sowieckiej, a na nekropolii w Bykowni może spoczywać kilka tysięcy naszych rodaków.

Jutro wicepremier Piotr Gliński odbędzie kilka spotkań z przedstawicielami władz Ukrainy. Tematem rozmów będą m.in. kwestie historyczne oraz sprawa poszukiwań i ekshumacji zmarłych. Minister kultury zapowiada, że głównym celem rozmów będzie umożliwienie polskim ekspertom wznowienie prac poszukiwawczych Polaków, którzy zginęli lub polegli w czasie II wojny światowej na terenach dzisiejszej Ukrainy.

Podczas spotkań wicepremier Gliński będzie rozmawiał o współpracy z Ukrainą i wsparciu jej dążeń do włączenia się w struktury Unii Europejskiej.

IAR

Fot. pixabay.com

Exit mobile version