O sytuacji Żydów w Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich rozmawiają naukowcy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w czasie międzynarodowej konferencji „Żydzi w krajach bloku sowieckiego w epoce stalinizmu”.
Jedna z organizatorek – doktor Martyna Rusiniak-Karwat z Polskiej Akademii Nauk przypomina, że po rewolucji zaczęły się szykany wobec przedstawicieli tej narodowości, które nasiliły się za czasów Józefa Stalina. – Prowadził do wyniszczenia ich, jako obcego narodu. Przykładem tego są czystki różnych grup politycznych. Wielu z nich zostało aresztowanych i zginęło w więzieniach sowieckich. Już w 1939 roku byli aresztowani w Wilnie i ślad po nich zaginął. Po części nie ma nawet akt, ponieważ razem z aresztowanymi pojechały dalej i są niedostępne dla badaczy – tłumaczy.
Referaty dotyczą całego przekroju tematyki od Żydów w sowieckim środowisku naukowym w latach 20. XX wieku, poprzez antysemityzm na sowieckiej Ukrainie, po Żydów w partyzantce sowieckiej na Wileńszczyźnie i ich późniejsze losy.
JZoń
Międzynarodowa konferencja „Żydzi w krajach bloku sowieckiego w epoce stalinizmu”, Lublin, 19.10.2017, fot. Mirosław Trembecki