Senator Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, odsłoniła wizerunek swojego ojca w Domu Polonii Wspólnoty Polskiej w Lublinie. Płaskorzeźba, przedstawiająca popiersie generała, została wykonana przez ucznia polskiej szkoły w Wilnie, Rafała Dowejko.
Podobizna generała Andersa znalazła się w panteonie narodowym, zdobiącym ścianę siedziby Wspólnoty Polskiej. Znajdują się na niej złożonym rzeźby przedstawiające wybitnych Polaków. Zostały one stworzone przez młodych Polaków z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji, którzy na zaproszenie Wspólnoty Polskiej przyjeżdżają do Lublina na warsztaty plastyczne.
– Mamy tutaj: Władysława Jagiełłę, Jana Karola Chodkiewicza. Stanisława Żółkiewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta, Tadeusza Kościuszkę. W lipcu tego roku na odsłonięcie rzeźby ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego przyjechała do nas wdowa po nim, pani Karolina Kaczorowska – opowiada prezes Stowarzyszenie Wspólnota Polska oddział w Lublinie, Dariusz Śladecki.
Jak mówi Anna Maria Anders, stworzenie tego panteonu świadczy o głębokim patriotyzmie młodych ludzi, którzy wykonali te rzeźby. – To wielka rzecz. Trzeba chwalić, że się pamięta o naszych bohaterach. A najważniejsze jest, iż włączyła się w to młodzież. Trudno budować patriotyzm, jeśli nie ma się dumy z narodu.
Na uroczystość nie mógł przybyć sam autor rzeźby. Reprezentowała go jego mama, wicedyrektor polskiego Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie, Wiesława Dowejko. – Jestem bardzo dumna. Nie spodziewałem się, że praca mojego syna zyska tak ogromną wagę.
– Na Litwie nie ma większych problemów z nauczaniem języka polskiego, ponieważ w naszej szkole wszystkich przedmiotów nauczamy w języku ojczystym, jak u nas mówimy o polskim – dodaje Wiesława Dowejko. – Jednak matura jest zdawana tylko po litewsku. Sprawia to młodzieży pewną trudność i uczniowie naszej szkoły nie zawsze mogą dostać się na wymarzone studia.
Rita Gvazdaityte, która od 10 lat przyjeżdża z młodzieżą polską z Litwy, przyznaje, że w tym roku było trochę problemów z maturą po litewsku, ale w przyszłym powinno być lepiej. – Myślę, że teraz, kiedy młodzież będzie mieć więcej czasu, zdoła dobrze opanować ten język. Ale rodzice nadal oddają dzieci do polskich szkół, więc są one w swojej kulturze i uczą się także języka litewskiego. I myślę, ze oto chodzi.
Podobizna generała Władysława Andersa została wykonana pod kierunkiem artysty plastyka Tomasza Krzpieta.
JZoń
Na zdj: Odsłonięcie płaskorzeźby gen. Władysława Andersa w Domu Polonii w Lublinie, 25.10.2017, fot. Piotr Michalski