Niedawno miasto to zasłynęło wizytą pokerzysty z Estonii. Mężczyzna odwiedził je wyłącznie z powodu przegranego zakładu. Teraz jednak Hrubieszów zapowiada, że nie będzie już miejscem, do którego przyjeżdża się „za karę”.
Miasto chce zyskać zupełnie nowe oblicze i realizuje projekt „Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Hrubieszów na lata 2017-2023”. Do jutra (24.10) mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi na jego temat. Wcześniej odbyły się już konsultacje z przedstawicielami różnych środowisk.
– Przy opracowaniu programu rewitalizacji ważnym etapem było wyznaczenie obszaru zdegradowanego. Przeanalizowano wskaźniki i na ich podstawie wyznaczono obszar rewitalizacji – zdradza sekretarz Hrubieszowa, Paweł Wojciechowski. – To obszar Śródmieścia. Naszym celem jest zniwelowanie wskaźników negatywnych. Chcemy zmniejszyć liczbę osób korzystających z zasiłków pomocy społecznej, poprawić aktywność gospodarczą i czynne uczestnictwo w kulturze, zwiększyć powierzchnię przestrzeni publicznej poddanej rewitalizacji i poprawić stan techniczny budynków komunalnych. W pierwszej kolejności planujemy wyremontować budynek, w którym powstanie Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa – zapowiada.
– Otworzymy przestrzenie, a wtedy znajdą się miejsca spotkań. W ramach Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa planowane są aktywności dla wszystkich grup wiekowych. Oprócz miejsca dla młodzieży będzie to również punkt integracji międzypokoleniowej – zauważa Jolanta Janiec, koordynator grupy młodzieży „Pobudzeni” działającej przy bibliotece.
– Bardzo ważnym elementem dla seniorów jest założenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku – mówi Zuzanna Korycka, przewodnicząca Hrubieszowskiej Rady Seniorów. – Burmistrz zaproponował, że w budżecie na 2018 rok zaplanuje środki i uniwersytet zostanie powołany. Życzylibyśmy sobie, aby nasi seniorzy coraz częściej starali się wyjść z domu – dodaje.
Według mieszkańców w Hrubieszowie brakuje zakładu produkcyjnego, który zwiększyłby szansę na rozwój w mieście. – Miasto powoli się wyludnia, ludzie wyjeżdżają do dużych miast lub za granicę – przyznają. Mają też gotowe rozwiązania. – Gdyby w Hrubieszowie otworzyć uniwersytet, na pewno wspomógłby on miasto. Potrzeba więcej zieleni. Trzeba bliżej wybudować galerię handlową oraz zapewnić więcej kultury – wyliczają mieszkańcy. Wśród pomysłów jest też m.in. rozwój turystyki.
– Nieodkrytym skarbem, który Hrubieszów ma do zaoferowania dla turystów są nasze podziemia. Mogą one stać się wizytówką i produktem turystycznym dla regionu – przyznaje Wojciech Czarnasz, specjalista ds. rewitalizacji, koordynator projektu „Modelowa rewitalizacja miasta”.
Władze miasta planują też remont tak zwanych „hrubieszowskich sutek”, czyli kramów miejskich oraz współpracę z Centrum Integracji Społecznej na terenie gminy wiejskiej Hrubieszów.
AlF
Fot. archiwum