Janowska kolegiata przygotowuje się do wielkiego jubileuszu

kolegia

W kolegiacie pw. Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim odrestaurowana została krypta, gdzie spoczywać będzie między innymi biskup Adam Naruszewicz. Prace prowadzone były w ramach przygotowań parafii do obchodów 200-lecia diecezji siedleckiej.

– Krypta przeszła generalny remont, została poddana pracom konserwatorskim, odtworzyliśmy posadzki, zrobiliśmy podstawę pod trumny, wymieniliśmy tynki. Utworzyliśmy dodatkowe wejście boczne przez zakrystię – mówi konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz

W krypcie, przed jej remontem spoczywały szczątki czterech biskupów związanych z Janowem Podlaskim: bpa Adama Naruszewicza, bpa Franciszka Kobielskiego, bpa Antoniego Wołowicza i bpa Józefa Twarowskiego. Na czas remontu zostały przeniesione do innej krypty znajdującej się w kościele. Trumny, w których spoczywały szczątki, zostały poddane konserwacji.

– Szczątki biskupów zostały szczelnie zamknięte w trumnach z blachy nierdzewnej. Czekamy na absolutne wykończenie krypt, wtedy szczątki zostaną włożone do właściwych trumien. 11 kwietnia zostaną wystawione w kościele, odbędą się ceremonie pogrzebowe i dokonamy ponownego pochówku biskupów – mówi proboszcz parafii ks. Stanisław Grabowiecki.

– Przez wiele lat ziemie wokół Janowa Podlaskiego należały do diecezji łuckiej, która powstała w XV w. Po zniszczeniu przez Tatarów siedziby biskupów łuckich przenieśli oni swoją rezydencję na lewy brzeg rzeki Bug do Janowa – mówi regionalista dr Szczepan Kilanowski.

Janów wiele zawdzięcza biskupom. – Biskup Wachowski ufundował obecny kościół, którego budowa trwała od 1714 do 1740 roku – tłumaczy konserwator zabytków.  

Do Janowa sprowadzono z Łomży szczątki bpa Beniamina Szymańskiego, które również trafią do wyremontowanej krypty.  – Nie znamy miejsca urodzenia bpa Szymańskiego. Wiemy, że jako kapucyn przybył do nas z Warszawy. Ma on wielkie zasługi dla diecezji. Dzięki niemu do dziś mamy nabożeństwa majowe czy kult Matki Bożej Częstochowskiej. Dziś zdaje się to czymś normalnym i powszechnym, ale w czasach zaborów, był to ewenement – dodaje proboszcz ks. Grabowiecki.

Najbardziej znanym biskupem rezydującym w Janowie był ostatni biskup łucki, Adam Naruszewicz. – Zmarł on w 1796 roku. Był to znakomity literat, przyjaciel króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dawniej wybudowano tutaj grotę w kamieniu, właśnie w niej rozmyślał. Według legendy w tym miejscu biskup miał proponować tezy do Konstytucji 3 maja – opowiada regionalista, Szczepan Kilanowski.

Janowska kolegiata przechodzi obecnie remont. Wykonywana jest elewacja, wkrótce zostanie odrestaurowane wnętrze świątyni. Prace potrwaj do maja 2018 roku.

Centralne obchody 200-lecia diecezji siedleckiej odbędą się w Janowie Podlaskim i Siedlcach w dniach 7 –  9 czerwca 2018 roku.   

MaT / opr.KS

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version