Krasnobród oazą dla turystyki medycznej

roztocze

Krasnobród, miejscowość przyjmującą kuracjuszy od 60 lat, gości dziś (18.10) uczestników forum poświęconego tematyce turystyki medycznej i prozdrowotnej, zorganizowanego przez Lubelski Klub Biznesu.

Z 16 województw aż 12 wpisało do Regionalnych Programów Operacyjnych, jako inteligentną specjalizację, turystykę medyczną i prozdrowotną. – Rośnie zainteresowanie samorządów i placówek medycznych rozwijaniem tego typu działalności. Zauważamy też rozwój w zbyt małym stopniu do potencjału kraju. Plusem dla Lublina jest, że Klaster Lubelskiej Medycyny powołał konsorcjum turystyki medycznej – zauważa Mariusz Arent z Instytutu Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej.

– Turystyka stomatologiczna generuje największy przychód pacjentów zagranicznych w Polsce. Z ogólnej liczby 155 tysięcy turystów medycznych w 2016 aż 75 tysięcy to pacjenci stomatologiczni. To leczenie najczęściej nie jest refundowane w zakresie implantologii w Europie Zachodniej i z tego powodu pacjentom opłaca się przylecieć do Polski, skorzystać z leczenia, wypocząć i zobaczyć atrakcje turystyczne i jeszcze mieć zaoszczędzone pieniądze. Nieważna jest lokalizacja, a jakość świadczonych usług oraz połączenia lotnicze. Tutaj, ze względu na lotnisko w Lublinie, pacjenci przyjeżdżają – tłumaczy Arent. – Świat arabski to bogaci turyści, którzy przyjeżdżają z rodzinami na długie pobyty, ale poza nimi są inne rynki, dużo łatwiejsze dla polskich placówek uzdrowiskowych, czyli rynki zachodnie – Niemcy, Skandynawia. Lubelskie uzdrowiska, ze względu na swoją lokalizację, mają niewykorzystany potencjał w zakresie rynków wschodnich, gdzie ich oferta jest praktycznie nieznana – dodaje.

To jednak wymaga poczynienia nakładów i wprowadzenie pewnych zmian.  – Trzeba zainwestować w ośrodki, różne rodzaje aktywności dla Szwedów, aby mieli co robić wieczorem oraz zrobić promocję Roztocza, jako niezwykłego regionu, gdzie znajdą ulubione miejsce, do którego będą powracać – przekonuje Kristina Lonnquist, dyrektor Inspired Events, przygotowująca programy dla turystów.

– Sfinalizowanie idei transgranicznego Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „Roztocze” wiążącego Ukrainę z Polską będzie bardzo ważnym czynnikiem rozwijającym turystykę medyczną i prozdrowotną. Każda osoba decydująca się na wybór miejsca, w którym chciałaby się leczyć, będzie patrzyła czy dany teren oferuje coś jeszcze – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

– Krasnobród jako miejsce w sercu Roztocza ma olbrzymie znaczenie w rozwoju leczenia, profilaktyki, promocji zdrowia w zakresie chorób układu krążenia. Jego oferta adresowana jest do osób, które nie mają jeszcze jawnych chorób układu krążenia, czyli małych dzieci, młodzieży i dorosłych. Można spędzić urlop niekoniecznie leżąc na plaży, ale w cudownej przyrodzie – przekonuje dr hab. Andrzej Kleinrok z oddziału Kardiologicznego Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

– Turystyka medyczna to nie kwestia mody, ale trendów demograficznych. Społeczeństwo będzie się bardziej starzeć, a systemy zdrowia w różnych państwach mają swoje niedobory. Ze względu na mobilność turystów i dogodne połączenia trzeba tworzyć globalny system opieki zdrowotnej. Będzie on coraz bardziej postępował. Można wpiąć się do tego systemu, wchodząc w rynek turystyki medycznej i korzystając z pacjentów zagranicznych, którzy są w stanie przynosić pieniądze do systemów z zewnątrz, a nie NFZ albo być poza tym rynkiem i zostać w tyle – podsumowuje Arent.

JB / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version