Ks. prof. Sławomir Pawłowski: Ekumenizm to współpraca

001 3059

„Lublin miastem zgody religijnej” – to myśl przewodnia Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego, który odbędzie się w dniach 29-31 października 2017 roku. – To hasło wpisuje się w historię miasta. Była ona różna, czasem bolesna. My chcielibyśmy kształtować także przyszłość – mówił na antenie Polskiego Radia Lublin ks. prof. Sławomir Pawłowski (na zdjęciu), przewodniczący Komitetu Programowo-Organizacyjnego Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego w Lublinie. Z gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.

– Kongres jest wyrazem obecnej współpracy ekumenicznej. Spotkania zaplanowaliśmy tak, by odbywały się blisko świątyń poszczególnych wyznań. W niedzielę (29.10.2017) na Zamku Lubelskim (Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego w Lublinie – ul. Ruska), w poniedziałek (30.10.2017) w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Kościół Akademicki KUL – al. Racławickie), we wtorek (31.10.2017) zaś w Collegium Iuridicum KUL (Kościół Świętej Trójcy w Lublinie – ul. Ewangelicka) – tłumaczył ks. prof.

– Prelegenci prawosławni przypomną nam o bardzo ważnym wydarzeniu, które miało miejsce w ubiegłym roku, jakim był Święty i Wielki Sobór Kościoła Prawosławnego. Przygotowania do niego trwały dziesiątki lat. Powiedzą także o współczesnej teologii ikony i renesansie śpiewu bizantyjskiego w Polsce – zapowiedział gość.

– „Ecclesia semper reformanda” [łac. „Kościół Reformowany i stale się reformujący”], czyli debata o reformie Kościoła odbędzie się w niedzielę w klasztorze przy ul. Złotej w Lublinie. Rozmawiać będą ks. dr hab. Marek Uglorz oraz ojciec dr Paweł Krupa, czyli protestant i katolik. W poniedziałek usłyszymy o kościele w świecie i w Polsce w różnych wymiarach, m.in. socjologicznym (np. liczenie wiernych) i duchowym (np. charyzmatycy). Z kolei we wtorek prelegenci protestanccy powiedzą nam o jakości protestantyzmu i jego wkładzie we współczesną kulturę. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej www.ekumenizm2017.pl. Imprezy towarzyszące to m.in. wystawy, spotkania literackie oraz koncerty – wyliczał ks. prof. Pawłowski.

– Kongres ma służyć zintensyfikowaniu współpracy ekumenicznej w Lublinie. To także okazja, by pokazać miasto w Polsce, a nawet w całym świecie. Prezentacja referatów naukowych zaowocuje pogłębianiem wiedzy teologicznej – wyjaśnił gość.

– Dialog ekumeniczny przebiega na różnych poziomach. Po pierwsze to ekumenizm duchowy, polegający na wspólnej modlitwie. Każdy stoi przed zadaniem świadectwa życia chrześcijańskiego. Drugi aspekt to ekumenizm naukowy. Specjalne komisje zbierają się, by zgłębiać problemy teologiczne. Trzecia płaszczyzna to ekumenizm praktyczny. Chrześcijanie różnych wyznań współpracują i robią coś dobrego dla innych w dziedzinie charytatywnej i kulturowej. Kongres np. to okazja do spotkań oraz wspólnej modlitwy – podkreślił ks. prof. Sławomir Pawłowski.

– Ekumenizm pędzi. Świadczy o tym mnogość podpisywanych rokrocznie dokumentów z nim związanych. Chrześcijanie biorą udział w niezliczonych wspólnych modlitwach. Inicjatyw jest bardzo dużo i stały się one „normalne”, dlatego nie robią już takiego wrażenia. Ekumenizm jest ważny dla samych chrześcijan. Ich świadectwo jest bardziej czytelne. Podział wiernych szkodzi głoszeniu Ewangelii. Na poziomie kulturowym następuje tzw. wymiana darów, czyli ubogacenie, które pomaga nam samym lepiej przeżywać wiarę. Np. różnego rodzaju liturgie nie są ze sobą sprzeczne czy konkurujące, ale komplementarne – dodał gość.

– Ekumenizm powinien iść dalej tą samą drogą, co oznacza dalsze zgłębianie problemów teologicznych oraz wspólne świadectwo życia chrześcijańskiego – podsumował ks. prof. Sławomir Pawłowski.

ToNie / opr. MatA

Fot. SzyMon

Exit mobile version