Witrektomia hybrydowa – to jedna z najnowocześniejszych metod leczenia najcięższych schorzeń i urazów oka. Opracowano ją w Stanach Zjednoczonych. W Europie stosuje się ją tylko w kilku miastach. Jednym z nich jest Lublin. Od pół roku zabieg wykonują chirurdzy z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1. O jego stosowaniu opowiada kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Robert Rejdak:
– Witrektomia hybrydowa to najnowsze osiągnięcie chirurgii ciała szklistego i siatkówki. Dzięki rozwojowi obecnie dostępnej technologii możemy skutecznie przeprowadzać operacje w najcięższych stanach, zarówno w retinopatii cukrzycowej powikłanej trakcyjnym odwarstwieniem siatkówki, jak i w powikłaniach urazów gałki ocznej czy schorzeniach siatkówki, które trwają bardzo długo – tłumaczy profesor. – Pionierskość tej operacji polega na zastosowaniu narzędzi różnego kalibru podczas jednego zabiegu. Oznacza to, że do chirurgii plamki używamy narzędzi niezwykle delikatnych. Są to stany niezwykle skomplikowane, a my swoimi manewrami chirurgicznymi dodatkowo nie uszkadzamy tych struktur, które chcemy ratować usuwając struktury patologiczne. Narzędziami większego kalibru operujemy obwód siatkówki. Koncepcja tego zabiegu powstała w USA przy udziale prof. Stanley Changa z Nowego Jorku, z którym współpracujemy w Lublinie już od wielu lat. To właśnie w naszym mieście mamy najnowszy sprzęt, który może być w tym celu wykorzystywany – dodaje.
– Do tego typu operacji kwalifikujemy najcięższe przypadki – ludzi jednoocznych, gdzie walczymy o utrzymanie widzenia w jedynym oku. W dużej mierze chodzi również o ludzi młodych, dzieci i osoby, które zagrożone są ślepotą będąc jeszcze w wieku produkcyjnym, muszące jeszcze zadbać o siebie, rodzinę, a przed nimi jeszcze długie lata życia. Tym wszystkim chcemy zapewnić komfort na możliwie jak najwyższym poziomie – wyjaśnia.
– Stosowanie witrektomii hybrydowej rozpoczęliśmy ok. 6 miesięcy temu i przeprowadziliśmy ją w kilku przypadkach. Zarówno w urazach gałki ocznej, jak i retinopatii cukrzycowej obserwujemy bardzo korzystne wyniki – informuje chirurg.
– Rocznie możemy wykonywać od kilkunastu do kilkudziesięciu operacji. Witrektomia hybrydowa to zabieg z zastosowaniem najnowszego sprzętu różnego kalibru narzędzi. W Lublinie przeprowadzamy w ciągu roku nawet ok. 2 tysięcy witrektomii – wylicza profesor.
– Zabieg witrektomii hybrydowej trwa ok. godziny, a rekonwalescencja ok. 3 miesięcy. Ze względu na to, że musimy dodatkowo przeprowadzać zarówno częste kontrole, laseroterapie i farmakoterapie, dedykujemy ten zabieg chirurgiczny do najcięższych przypadków – mówi prof. Robert Rejdak.
W Lublinie przeprowadzane się najcięższe operacje urazów oka i schorzeń siatkówki. W Klinice Okulistyki SPSK 1 leczą się pacjenci z całej Polski. Lubelska klinika pracuje właśnie nad wprowadzeniem terapii genowych w leczeniu zaburzeń wzroku.
KosI / opr. KS
Fot. pixabay.com