Lublin: reformacja na dwóch wystawach

wbp

Naukowcy, regionaliści i pasjonaci historii rozmawiali o dziedzictwie reformacji na Lubelszczyźnie. Podczas konferencji przybliżono między innymi zagadnienia współistnienia różnych wyznań oraz teologicznych zasad XVI-wiecznej reformacji. 
 – Skutki reformacji są widoczne do dziś, chociażby w zabytkach  – mówi dr hab. Piotr Kopiec z Katedry Teologii Protestanckiej w Instytucie Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Z okazji konferencji zostały przygotowane dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich prezentuje „Reformację w numizmatyce” – mówi zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego  w Lublinie, Grzegorz Figiel. – Druga wystawa to „Lubelscy ewangelicy”, prezentująca osiągnięcia najważniejszych osób tego wyznania, które w XIX i XX wieku działały w tym mieście.

Obie wystawy można oglądać przez miesiąc w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy ul. Narutowicza 4 w Lublinie. 
 Za kilka dni, 31 października, minie 500 lat od dnia, w którym augustiański mnich, Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez przeciwko sprzedaży odpustów i dotyczących idei pokuty. Ten fakt uznaje się za początek reformacji.

MaK

Fot. Magdalena Kowalska

Exit mobile version