Mediacja pomaga zmienić łzy w uśmiech

handshake

W Polsce trwa Tydzień Mediacji, którego celem jest popularyzacja tej formy rozwiązywania sporów. Zdaniem środowiska prawniczego pozwala ona na to, by obie strony konfliktu były zadowolone. Jest też tańsza i szybsza niż postępowanie sądowe, którego koszty w sprawach karnych mogą wynosić od 80 do nawet 100 tys. złotych.
– Niestety społeczeństwo nie ma świadomości, że istnieje takie narzędzie jak mediacja – stwierdza Paweł Kłos, prezesa Polskiego Centrum Mediacji Oddział w Lublinie. – Brakuje przede wszystkim edukacji.
Jak wyjaśnia Paweł Kłos: Mediacje możemy stosować w każdej sprawie, w której mamy strony sporu. Mam tu na myśli i spory sąsiedzkie, i czysto cywilne, i gospodarcze. W trakcie mediacji wychodzi na to, że może niekoniecznie się lubimy, ale jesteśmy się w stanie dogadać.
Według statystyk liczba spraw kierowanych na mediację systematycznie wzrasta. – To jednak wciąż na mało, a korzyści z niej jest wiele – zapewnia lubelski adwokat, mecenas Piotr Pietraszko. – Procesy sądowe są często długotrwałe, a mediacja ma na celu skrócenie procedury, szybkie rozstrzygnięcie sporu na rzecz jednej, a najlepiej dwóch stron. Poza tym w sądach nierzadko dochodzi do jeszcze większego zaognienia się konfliktów i to nie przekłada się na dobro stron.
Mediacje odciążają sędziów, którzy mogą zająć się poważniejszymi sprawami. – To bardzo ważne – mówi sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, Eleonora Porębiak-Tymecka. – W przypadku mediacji strony same rozwiązują spór. Kiedy sprawa trafia do sądu, zawsze jest tak, że jedna z nich wygrywa, a druga przegrywa. Natomiast w mediacji możemy doprowadzić do tego, że obie będą usatysfakcjonowane.
– Gdy muszę odroczyć rozprawę, często mówię: może byście Państwo poszli teraz do sali mediatora, porozmawiali jeszcze z nim. Być może udałoby się nasze spotkanie rozstrzygnąć tam, a nie u mnie na rozprawie. I zdarza się, że to ma miejsce. Mediacja jest nadzieją, która pomaga zmienić łzy w uśmiech – dodaje Eleonora Porębiak-Tymecka.
Tydzień Mediacji w tym roku potrwa do piątku, 20 października. Natomiast 19 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. W tym czasie mediatorzy będą dyżurować w specjalnych salach i udzielać porad. W Sądzie Okręgowym w Lublinie dyżury będą trwały od 10.00 do 14.00. Szczegóły można znaleźć na stronie: lublin.so.gov.pl.

MaTo / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version