Na ratunek zabytkowym nagrobkom. Wciąż można zgłaszać się do pomocy

kwesta 12

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków w Lublinie będzie zbierał pieniądze na renowację starych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej. Kwesta na odnowę nagrobków na ul. Lipowej w Lublinie odbędzie się po raz 31. i stała się już lubelską tradycją.

W ubiegłym roku na ten cel zebrano ponad 70 tysięcy złotych, ale w tym roku ambicje też są duże. – Wstępnie planujemy 7 nagrobków z czego 1 jest na cmentarzu ewangelickim – rodzin: Vetterów, Kwiatkowskich czy Księżopolskich – mówi Stanisław Santarek, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków w Lublinie.

Pieniądze zebrane w tym roku będą przeznaczone na naprawę nagrobków zniszczonych przez czerwcową burzę, która przeszła nad Lublinem. Nawałnica uszkodziła 13 zabytkowych nagrobków. Odnowiony zostanie jeden z nich. – Jest tam grób rodziny Czępińskich – duży piękny anioł. W czasie tego huraganu została mu utrącona głowa, która nie została rozbita, ale nigdzie nie możemy jej znaleźć. Prawdopodobnie ukradł ją jakiś kolekcjoner – tłumaczy Santarek. Niestety odnowienie pozostałych nagrobków będzie bardzo kosztowne, ponieważ drzewa uszkodziły piaskowe płyty nagrobne, które trzeba wymienić.

Jak co roku na cmentarzu przy ul. Lipowej pieniądze będą zbierać mieszkańcy miasta oraz bardziej znani lublinianie. Jednym z nich jest radny Rady Miasta Lublin, Zbigniew Jurkowski, kwestujący już od 8 lat. – Będąc kwestarzem poznajemy bardzo ciekawych ludzi. Bardzo się cieszymy, gdy ktoś daje większe środki finansowe. Przyznaję, pamiętam twarze każdego, kto dał powyżej 50 złotych – wspomina Jurkowski. – Jeżeli przejdziemy, popatrzymy na stare pomniki i poczytamy nazwiska spoczywających tam osób to, widzimy, że jest tam zapisana historia tego miasta – dodaje.

– Czasem zastanawiamy się kto był twórcą czy budowniczym fabryk, szpitala czy szkół, a to nasi przodkowie. Szkoła Vetterów, szpital przy ul. Staszica, fabryka maszyn rolniczych Moritza, fabryka wag Hessa. Jeżeli zapomnimy o ludziach, którzy wybudowali Lublin w XIX i na początku XX wieku będzie to świadectwem ignorancji – przyznaje ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie.

Dużą zmianą podczas tegorocznej kwesty będzie sztab, którego siedziba znajdzie się w Polskim Radiu Lublin. – Radio Lublin zaprasza nas do siebie na kwestę i zapewnia nam obsługę. Będziemy w hallu radia. Tam będzie odbywało się wydawanie i liczenie puszek. Hall jest duży, więc komfort pracy będzie lepszy – przyznaje Santarek.

W kweście wezmą udział m.in. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie. – To dla nas bardzo ważne. Przez udział w akcji zrozumieliśmy, jak ważne jest kultywowanie tradycji i pamięci o ludziach, poprzez dbanie o miejsce pochówku. Często wiąże się to, tak jak w naszym przypadku, z historią szkoły – tłumaczy Marzenna Modrzewska-Michalczyk, dyrektor placówki.

Chętni, którzy chcą zaangażować się w kwestę, powinni zgłosić się do siedziby Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków w Lublinie przy ul. Jezuickiej 4. Tegoroczna kwesta odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy z nich 28 i 29 października, drugi 1 i 2 listopada. Pieniądze będą zbierane na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie od godziny 8.00 do 19.00.

MaTo / opr. KS

Fot. archiwum

Exit mobile version