Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson są laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
Szwedzka Królewska Akademia Nauk nagrodziła badaczy za ich wkład w rozwój techniki mikroskopii krioelektronowej.
– Dzięki tym badaniom będziemy mogli otrzymywać obrazy cząsteczek biologicznych w atomowej rozdzielczości – mówi dr Mariusz Barczak z Zakładu Chemii Teoretycznej UMCS. – Ta metoda jest najważniejsza dla nauk biologicznych, gdzie możemy zobaczyć te substancje i cząsteczki, które pełnią ważną rolę w naszych organizmach. Możemy zobaczyć wirusy, ich strukturę trójwymiarową, powierzchnię skóry. Możemy teraz zobaczyć jak to wygląda naprawdę, bez wydobywania ich z naturalnego środowiska i zmiany ich struktury.
Zastosowanie opracowanej przez noblistów metody pozwoli m.in. na skuteczniejsze badanie leków. To z kolei sprawi, że preparaty będą lepiej działały: – Przede wszystkim będą to badania, mające na celu opracowanie chociażby nowych antybiotyków i szczepionek – dodaje dr Mariusz Barczak.
Nobel w dziedzinie chemii przyznawany jest od 1901 roku. Pierwszym laureatem został Holender Jacobus Henricus van 't Hoff. Nagrodzono go za odkrycie praw dynamiki chemicznej i ciśnienia osmotycznego w roztworach. Wręczenie wyróżnień odbędzie się już 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora, Alfreda Nobla.
KSz/ DySzcz
Fot. pixabay.com