Poezja Grażyny Chrostowskiej na lubelskim zamku

img 20171027 115535

Była poetką, działaczką podziemia i… zwykłą dziewczyną. W Lublinie odbył się I Ogólnopolski Konkurs Recytatorsko-Krasomówczy poświęcony Grażynie Chrostowskiej (na zdjęciu), która w wieku zaledwie 21 lat zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück.

– To bardzo ważne wydarzenie w Lublinie – mówi Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – To jest część naszej tożsamości. Przez dzieje formowały nas różne wydarzenia i ludzie, którzy wyróżniali się swoim bohaterstwem. Z drugiej strony oddajemy szacunek tym, którzy to wszystko budowali. Jest to też element wychowania patriotycznego.

– Jej poezja i twórczość niezwykle trafia do młodzieży – powiedziała Radiu Lublin Urszula Łapińska-Łubniewska, dyrektor Zespołu Szkół numer 10 w Lublinie. – Jej postawa z jednej strony imponuje młodym ludziom, którzy podziwiają jej bohaterstwo. Jej wiersze są bardzo bliskie młodzieży, ponieważ mówią o uczuciach, które towarzyszą ludziom w tym wieku. Była prawie ich rówieśnicą – dodaje.

– W tym czasie próby sprawdziła się jako dziewczyna, która zdawała sobie sprawę z tego, że największą wartością jest wolność ojczyzny – mówi kierownik Muzeum Martyrologii Pod Zegarem, Barbara Oratowska. – W tym strasznym czasie pisała poezję odnosząc się do wartości języka polskiego. W swoich wierszach wyrażała to wszystko, co może ukochać człowiek, czyli wolność, dobro, piękno.

Jej wiersze recytowało dziś 20 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej polski. Wśród nich była Magdalena Czubaj z Warszawy. – Wybrałam wiersz „Myślę o sobie jak o kimś dalekim”, ponieważ mogę się w niego wczuć – opowiada uczestniczka konkursu.

Nagrodą główną w konkursie jest wycieczka do miejsca śmierci poetki, czyli do Ravensbrück. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Oskar Rybczuk – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W kategorii szkół gimnazjalnych laureatką została Dorota Michalczuk z Zespołu Szkół numer 10 w Lublinie.

Dziś (27.10) w Lublinie imieniem Grażyny Chrostowskiej nazwano też jeden ze skwerów. Zlokalizowany jest on obok mostu kolejowego przy ul. Kunickiego, niedaleko stacji PKP.

MaTo

Fot. Tomasz Maczulski

CZYTAJ: Skwer w Lublinie z imieniem Grażyny Chrostowskiej

 

POSŁUCHAJ REPORTAŻU MAGDY GRYDNIEWSKIEJ:

„Listy z Ravensbrück”

Exit mobile version