Poseł Adam Abramowicz nt. wzrostu kwoty wolnej od podatku

1385269

Zgodnie z zapowiedziami, kwota wolna od podatku wzrośnie z 6600 do 8000 złotych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowa kwota wolna ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Zwiększono też dwukrotnie ulgi dla artystów i twórców. Roczny limit, do którego będzie można liczyć 50% kosztów uzyskania przychodów, zostanie zwiększony z ponad 80 000 do ponad 160 000 złotych rocznie.

Polakom zostanie trochę więcej pieniędzy w kieszeni, ale do czołówki europejskiej wciąż nam brakuje. – Proponowane zmiany mają kosztować budżet państwa 1 miliard złotych – powiedział na antenie gość porannego programu Radia Lublin, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Adam Abramowicz (na zdj.) – Oczywiście do czołówki nam daleko – w Wielkiej Brytanii jest 56 000 i dotyczy wszystkich. My po prostu zmierzamy do osiągnięcia tych większych kwot. Na razie wykonujemy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że państwo nie może pobierać podatku dochodowego od osób, które nie mają nawet minimum egzystencji czy minimum socjalnego. W tej chwili, jeżeli będzie to 8 000 złotych, to zbliżamy się do nieopodatkowania minimum socjalnego. Jest to dopiero początek drogi, ale konsekwentny – dodał gość Tomasza Nieśpiała.

W nowelizacji zajęto się też uszczelnieniem systemu podatku dochodowego od firm. Wysokość podatku płaconego przez duże przedsiębiorstwa ma być uzależniona od miejsca uzyskania przez nie przychodu. Ma to zapobiec transferowaniu zysków za granicę. Nowe rozwiązania mają w przyszłym roku przynieść wzrost dochodów z podatku CIT do 1,14 miliarda złotych. W ciągu 10 lat dochody sektora publicznego mają wzrosnąć o 17 miliardów.

W projekcie wprowadzono też minimalny podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 10 mln złotych, czyli między innymi biur i centrów handlowych. Projekt zmienia także zasady opodatkowania najmu. Rząd przyjął także między innymi nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które zakłada, że samorządy będą musiały przekazywać ministrowi finansów coroczne sprawozdanie na temat wpływów z podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego. Obecnie gminy nie mają takiego obowiązku.

IAR / ToNie / opr. PaW

Fot. www.abramowicz.com.pl

Exit mobile version