Mija 40. rocznica wydania pierwszego numeru Niezależnego Pisma Młodych Katolików „Spotkania”, stworzonego przez środowisko opozycji politycznej związanej z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.
KUL zorganizował z tej okazji specjalną konferencję, w której wzięli udział redagujący pismo Janusz Bazydło i Maciej Sobieraj.
– To jedno z najważniejszych pism drugiego obiegu – mówi rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. – Przywiązujemy bardzo wielką wagę do tego wydarzenia, przede wszystkim dlatego że „Spotkania” odegrały ogromną rolę w odzyskaniu przez nasz kraj wolności. Był to niezwykle ważny ruch, a jednocześnie grupa osób, która przyczyniła się do tego, że Polska w sposób pokojowy zmieniła swój ustrój. Wyrażamy wielki szacunek dla jej działalności, a jednocześnie chcemy podkreślić udział uczelni w, jeśli można to tak powiedzieć, niepodległościowych działaniach.
– „Spotkania” i cały ten ruch edytorski był elementem oporu przeciwko komunizmowi – opowiada Janusz Bazydło. – 10 maja 1976 r. dotarł do Lublina pierwszy powielacz, który dał początek niezależnej poligrafii w mieście. Na nim powstawały pierwsze numery „Komunikatu Komitetu Obrony Robotników”. W październiku następnego roku grupa osób, które zajmowały się wcześniej poligrafią, wykształciła własne pismo – „Spotkania”. Działaliśmy w tej grupie do końca lat 80., wydając 35 numerów tego kwartalnika o różnej objętości i formacie. Chętnie i często czytywany był on przez redaktorów Rozgłośni Polskiej Radia „Wolna Europa”. Czasopismo docierało do bardzo wielu czytelników i do jeszcze większej grupy słuchaczy, którzy mogli na falach tej rozgłośni usłyszeć nasze artykuły, czytane przez lektorów.
– Środowisko „Spotkań” miało jednak swe początki dużo wcześniej. Wykształciło się ono w związku z niedopuszczeniem przez studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do powstania na uczelni Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Nasze czasopismo było otwarte na naszych sąsiadów. Były monograficzne numery poświęcone relacjom polsko-żydowskim, polsko-ukraińskim – dodaje Maciej Sobieraj.
W ramach jubileuszowych obchodów zorganizowano dwa panele. Pierwszy historyczny oraz drugi, w którym biorą udział współtwórcy „Spotkań”. Spotkanie trwa w Teatrze Starym przy ul. Jezuickiej 18 w Lublinie.
TSpi
Fot. www.kul.pl