Zakończyło się pierwsze w historii, odbywające się w Lublinie, Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wczoraj (15.10.) Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zainaugurował 100. rok akademicki. Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, podczas rozmowy w studiu Polskiego Radia Lublin przyznał, że ma obawy dotyczące planów wzmocnienia dużych ośrodków akademickich, które zakłada reforma szkolnictwa wyższego. Z gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.
– Bardzo się cieszę, że doszło do tego historycznego spotkania polskich biskupów na KUL w Lublinie. To symbol ścisłego związku między naszą uczelnią a Kościołem w Polsce. Uniwersytet nie powstałaby bez wsparcia Kościoła, a po II wojnie światowej nie mógłby działać bez jego troski. Wiemy, że w każdym czasie i każdej epoce nauka jest ciągłym wyzwaniem. Tym samym jest to podstawowy cel każdej uczelni niezależnie od uwarunkowań politycznych czy gospodarczych – mówi ks. Dębiński.
KUL w roku jubileuszu ma wiele planów. – Jest to m.in. kwestia włączenia się w przemiany, które będą dotyczyły nas w związku z projektem ustawy dotyczącej zmian w nauce i szkolnictwie wyższym. Chcemy umiejętnie dostosować naszą uczelnię do nowych okoliczności. Wejście w życie reformy będzie wieloetapowe, jednak to bardzo ważny proces. Teraz musimy wszystko zinwentaryzować i rozważyć możliwości uczelni w tej perspektywie. W planach mamy również kwestie doraźne, jak np. podjęcie działań modernizacyjnych bazy – tłumaczy rektor.
– Gdyby planowane nowelizacje zostały realizowane, nie będą one rewolucyjne, a ewolucyjne i powolne. Studenci nie odczują żadnych zmian, które by ich dotyczyły. Mamy aspiracje, aby nie być uczelnią regionalną, ale wykraczać poza granice województwa na teren całej Polski – zauważa ksiądz profesor.
– Niepokój związany z reformą wynika z tego, aby ewentualne wzmocnienia największych ośrodków w Polsce nie odbyły się kosztem innych ośrodków. Gdy ukształtuje się nowa „mapa edukacyjna” może nastąpić drenaż pracowników naukowych. Być może z racji samego znaczenia miasta będziemy przegrywali z większymi ośrodkami. Student, wybierając kierunek, wybiera nie tylko rodzaj studiów, ale też miasto, w którym będzie się rozwijał – dodaje rektor KUL.
Minister Jarosław Gowin podczas wykładu inaugurującego zaapelował o zwiększenie finansowania polskiej nauki i szkolnictwa wyższego do 1% PKB. – Zwiększenie nakładów na szkolnictwo jest kwestią rozstrzygającą i warunek konieczny nowej reformy – podsumowuje ks. Antoni Dębiński.
ToNie / opr. KS
Fot. archiwum
CZYTAJ TAKŻE:
Jarosław Gowin: KUL nie musi obawiać się zmian
Inauguracja z Episkopatem. KUL oficjalnie rozpoczął 100. rok akademicki
Episkopat Polski zakończył obrady w Lublinie