W Lublinie trwa Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny pod hasłem „Lublin miasto zgody religijnej (1317-2017)”. Bierze w nim udział wielu wybitnych przedstawicieli prawosławia, katolicyzmu i ewangelicyzmu z całego świata.
Lublin jest miastem zgody religijnej, choć jego historia różnie się toczyła. – Przede wszystkim była to wymiana darów, która nie zawsze odbywała się „bezboleśnie”. Mieliśmy haniebne burzenie świątyń prawosławnych. Chcielibyśmy, aby takie rzeczy już się nie powtarzały. Musimy się spotykać, modlić oraz dyskutować odkrywając prawdę teologiczną – mówi ks. dr hab. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.
Każdy dzień kongresu poświęcony jest innemu wyznaniu. Niedziela (29.10) poświęcona jest prawosławiu, poniedziałek (30.10) katolicyzmowi, a wtorek (31.10) to ewangelicyzm.
– Dialog ekumeniczny zakłada obronę tych prawd i inicjatyw, które w obu Kościołach są jednakowe: obrona rodziny i życia poczętego, tożsamości kościelnej, głoszonych prawd oraz praw wiernych obu Kościołów – tłumaczy abp Jerzy Pańkowski, ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, prawosławny ordynariusz wojskowy.
– Dialog pomiędzy wyznaniami jest niezwykle ważny – mówi arcybiskup Utrechtu, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Holandii, abp Joris Vercammen. – Ten dialog jest bardzo istotny, a ten kongres to bardzo ważne wydarzenie. Nie tylko dla Polski, ale generalnie dla ruchu ekumenicznego w Europie. To pytanie o przyszłość chrześcijaństwa jako wspólnoty wyznań. Myślę, że przesłaniem chrześcijaństwa musi być wspólna przynależność. To ważne, że kościoły stają w służbie we wspólnocie europejskiej.
– Chociaż Europa jest różnorodna pod względem religijnym i wyznaniowym, wierzę, że musimy szukać jedności. I tego, co również dla nas bardzo ważne – pokoju – dodał abp Joris Vercammen.
W programie kongresu znalazły się modlitwy, spotkania, rozmowy i wydarzenia kulturalne.
Kongres związany jest z rocznicami trzech ważnych wydarzeń – 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, 500-lecia Reformacji oraz 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
MaK / TSpi
Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny, Lublin, 29.10.2017, fot. Piotr Michalski
Czytaj też: Lublin gospodarzem Międzynarodowo Kongresu Ekumenicznego