Rozpoczęło się zebranie Konferencji Episkopatu Polski

img 3398 7

To historyczne wydarzenie – do Lublina przyjechało blisko 90 biskupów Kościoła Katolickiego. Hierarchowie spotykają się na Konferencji Episkopatu Polski, aby rozmawiać o najważniejszych problemach społeczeństwa i Kościoła oraz wyzwaniach, które przed nimi stoją.

To pierwsza tego typu wizyta w Lublinie w blisko stuletniej historii Episkopatu Polski. Obrady trwają w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Sprawy społeczne, kultura czy szeroko pojęta pomoc charytatywna – to tylko niektóre z zagadnień, które podczas spotkania poruszają hierarchowie Kościoła Katolickiego.

– To bardzo symboliczne, że obrady odbywają się właśnie tutaj – mówi rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Adam Paweł Rytel-Andrianik. – Po raz pierwszy w Lublinie księża biskupi z całej Polski spotykają się w tym miejscu, aby uszanować KUL, aby oddać szacunek wszystkim studentom, pracownikom, całej wspólnocie uniwersyteckiej. Dlatego, że jest to kuźnia kultury, a kultura jest wartością, która nie jest kwestionowana w świecie, w którym kwestionuje się wszystko. I w tę kulturę Kościół wnosi wartość dodaną, czyli wartość Ewangelii.

Poprzez organizację Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie na KUL-u biskupi chcieli włączyć się w setną rocznicę powstania uczelni.

– To dla nas wielki zaszczyt, tym bardziej, że hierarchowie wracają do swojej Alma Mater – mówi rzecznik prasowy KUL, Lidia Jaskuła. – Jest to dowodem na tę niezmienną od blisko stu lat łączność KUL-u z biskupami w Polsce. Trzeba pamiętać, że to właśnie Episkopat Polski swoją decyzją założył uniwersytet w 1918 roku. Potem przez ten cały czas wspierał KUL. Tak jest do dzisiaj. Aktualnie 83 księży biskupów jest absolwentami naszej uczelni i oni wracają do swojego uniwersytetu.

Jednym z głównych tematów, którymi zajmują się biskupi jest młodzież oraz sposoby dotarcia do młodych ludzi z Ewangelią.

– Młodzież to fundament Kościoła Katolickiego – mówi biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, Mieczysław Cisło. – To jest też rodzina, której przyszłość zależy od młodego pokolenia, w sensie demografii i przekazu dziedzictwa chrześcijańskiego. Jak wychodzić dziś naprzeciw młodemu pokoleniu, które żyje w nowych warunkach cywilizacyjnych, kulturowych?

Zdaniem ekspertów spotkanie Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie podnosi rangę miasta i doskonale wpisuje się w obchody jego 700-lecia.

– To tu zapadają jedne z najważniejszych decyzji dla Kościoła Katolickiego – mówi dr hab. Michał Wyrostkiewicz z Wydziału Teologii KUL. – Chodzi o to, by w duchu katolicyzmu i Ewangelii interpretować pewne ważne kwestie. Kiedy my, katolicy, oczekujemy od biskupów, żeby się wypowiadali na jakieś tematy, to wcale nie chcemy jasnej odpowiedzi. Nie chodzi o instruktaż, a o to, żeby wiedzieć co jest związane z Ewangelią.

Wieczorem księża biskupi spotkają się w Sali Malarstwa Polskiego na Zamku w Lublinie. Tu zaplanowano ich oficjalne powitanie i okolicznościowy koncert.

Konferencja Episkopatu Polski w Lublinie zakończy się w sobotę ok. godziny 14.00. W niedzielę natomiast biskupi wezmą udział w inauguracji roku akademickiego na KUL.

MaTo / opr. DySzcz

Fot. 377. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, Lublin, 13.10.2017, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version