Polska poetka i działaczka podziemia podczas II wojny światowej, Grażyna Chrostowska ma w Lublinie swój skwer. Zlokalizowany jest on obok wiaduktu kolejowego przy ul. Kunickiego, niedaleko stacji PKP.
Grażyna Chrostowska jest osobą godną do naśladowania. – To piękna postać naszej, lubelskiej historii z dramatycznymi losami jej rodziny. Poezja towarzyszyła jej aresztowaniu oraz pobytowi w więzieniu na Zamku Lubelskim oraz w obozie w Ravensbrück – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Grażyna Chrostowska urodziła się w Lublinie. W wieku 21 lat zginęła w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.
Jak zaznacza Urszula Łapińska-Łubniewska, dyrektor gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie – nie mogło nas tu dzisiaj nie być. – Grażyna Chrostowska kochała rodzinę i ojczyznę, była patriotką i harcerką. My, jako szkoła, na co dzień utożsamiamy się z patronką, która dla młodzieży jest bohaterką i wzorem do naśladowania – tłumaczy.
Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą skweru obecne były poczty sztandarowe z wielu lubelskich szkół. Pod tablicą złożono również kwiaty.
MaTo
Otwarcie skweru im. Grażyny Chrostowskiej, Lublin, 27.10.2017, fot. Piotr Michalski
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności. Rozumiem