Sobibór: międzynarodowy projekt uczci rocznicę wielkiej ucieczki

sobibor1

Mija 74. rocznica powstania więźniów w obozie zagłady w Sobiborze. 14 października 1943 roku, po południu rozpoczął się bunt, zakończony ucieczką około 300 więźniów.
Około 200 osobom udało się zbiec, a końca wojny doczekało kilkadziesiąt osób. Po powstaniu Niemcy zlikwidowali obóz i zatarli po nim ślady.
Obóz zagłady w lasach niedaleko Włodawy, był miejscem kaźni ponad 200 tysięcy Żydów z różnych państw.
Co roku 14 października Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie organizuje wyjazd do Sobiboru międzynarodowej grupy młodzieży. – W tym roku hołd pomordowanym oddadzą młodzi ludzie z Austrii, Holandii, Niemiec i Polski, którzy wcześniej uczestniczyli w warsztatach historycznych – mówi Jakub Deka z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. – Nie ma wielu śladów po obozie, ale na większości odwiedzających sprawia on ogromne wrażenie. Po dziś dzień są w ziemi masowe groby. Jest to miejsce niesamowite – piękny las, w którym nie słychać ptaków.
W miejscu byłego obozu zagłady w Sobiborze powstaje Miejsce Pamięci i Muzeum. Zabezpieczono polany masowych mogił. Rozpoczynają się prace budowlane. Muzeum na być gotowe w przyszłym roku. To wspólny projekt czterech państw: Polski, Izraela, Holandii i Słowacji.

MaG / opr. ToMa

Fot. powyżej archiwum / poniżej wizualizacja nowego miejsca pamięci w Sobiborze, fot. www.sobibor-memorial.eu

Exit mobile version