Studenci z Lublina pomagali lekarzom w Afryce

afryk

Czwórka studentów z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w ramach projektu „AfricaMed” wyjechała do Afryki, żeby pomagać najbardziej potrzebującym pacjentom oraz tamtejszym lekarzom.

Wrócili i podzielili się z Radiem Lublin swoimi wrażeniami.

Jak zaznacza Aleksandra Marzęda, jedna z uczestniczek projektu – oprócz tego, że staraliśmy się jak najwięcej pomóc w szpitalu, sam wyjazd był dla nas bardzo dużym doświadczeniem. – Poznaliśmy choroby, których nie udało nam się zobaczyć w Polsce, podczas studiów. W Afryce widzieliśmy wiele przypadków chorób zakaźnych, jak malaria czy dur brzuszny. Mamy nadzieję, że to doświadczenie pomoże nam w przyszłej karierze lekarskiej – mówi. – Szczególnym w tygodniu był czwartek, ponieważ rząd Tanzanii wprowadził dzień walki z chorobami zakaźnymi. Spotykaliśmy się rano, ponieważ urządzane było wielkie sprzątanie szpitala i jego okolic. Ramię w ramię uprzątali pracownicy techniczni, lekarze i dyrekcja placówki – wspomina Marzęda.

– Teraz staram się, by jak najwięcej dowiedzieć się o pacjencie w czasie wywiadu i badania fizykalnego. Tam nie mieliśmy dostępu do wszystkich badań, nawet zlecenie morfologii okazywało się niemożliwe. Przed wyjazdem poznaliśmy relacje osób, które były tam wcześniej. Jednak nasze wyobrażenie było inne niż problemy jakie spotkaliśmy w szpitalu – tłumaczy Maciej Kurzeja.

– Tempo życia tamtejszej ludności, pracowników i ich mentalność nie zawsze zgrywały się z tym, jak chcieliśmy działać naszym, europejskim trybem – dodaje Mateusz Maciąg.

Studenci nie tylko pracowali w miejscowym szpitalu. – Jeździliśmy do wiosek, gdzie robiliśmy bilans dzieci, prowadziliśmy szczepienia i badania kobiet w ciąży – wspomina Klaudia Biesiada. – Pacjenci w Tanzanii muszą płacić za każdy dzień w szpitalu. Chociaż w przeliczeniu na polskie jest to mniej niż 4 złote, to dla nich jest to znacząca kwota. Przykrym było, gdy osoby, które potrzebowały opieki lekarza na własne życzenie lub udając, że dobrze się czują wypisywali się do domu – dodaje.

W projekcie wzięli udział: Maciej Kurzeja, Mateusz Maciąg, Aleksandra Marzęda oraz Klaudia Biesiada. Zgodnie deklarują, że to nie koniec ich przygody z projektem „AfricaMed”.

LilKa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version