– Imprezy halloweenowe odciągają nas od świętości – alarmują przedstawiciele Kościoła Katolickiego i apelują, by nie uczestniczyć w takich zabawach. Alternatywą do nich stają się „Holy Wins”, czyli bale czy korowody wszystkich świętych. Podczas nich uczestnicy przebierają się za świętych czy anioły. Taki korowód po raz pierwszy przeszedł dziś ulicami Lublina.
– Chcemy powiedzieć w ten sposób, że świętość nie jest czymś abstrakcyjnym, a rzeczą naprawdę osiągalną – mówi organizator Parady Wszystkich Świętych, proboszcz parafii pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie, ks. Mirosław Matuszny. – Warto pamiętać, że przeżywając powagę uroczystości Wszystkich Świętych, jednocześnie wewnątrz powinniśmy być pełni nadziei, wary i miłości, a także tej radości, jaką dzisiaj zademonstrujemy. Nie chodzi o to, żeby zamienić powagę na „wesołkowatość”, żeby w jakiś sposób odebrać uroczystości tę zadumę, z jaką się kojarzy, ale ważne, żeby napełnić nas samych przekonaniem, iż świętość to radość, miłość i pokój w Duchu Świętym. A Halloween, nawiązujące wprost do pogaństwa, odciąga nas i od tej zadumy, i od tej powagi.
Jednak imprezy halloweenowe cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży. Podczas nich bary i restauracje pękają w szwach. – Niektóre lokale już od piątku pracują nad wystrojem halloweenowym – mówi właściciel jednego z nich, Paweł Typiak. – Ludzie chcą być kimś innym, niż są na co dzień i to jest jeden z powodów, dla których się przebierają i wybierają uczestnictwo w Halloween. Tu chodzi tylko i wyłącznie o dobrą zabawę.
Nie zgadza się z tym dr hab. Michał Wyrostkiewicz z Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Rozumiejący problem chrześcijanie nie zgadzają się na świętowanie w taki sposób, ponieważ jest to niezgodne z naszą kulturą.
Według niego znakomitą alternatywą dla takich imprez są właśnie korowody i bale świętych. – „Holy wins”, czyli święci zwycięzcy – ludzie, którzy zwyciężyli swoje życie, bo zostali świętymi. Jednoczmy się z nim także na wesoło. I to właśnie za nich powinniśmy się przebierać, a nie za potwory. Halloween to wejście w obszar brzydoty, niezgodny z tym, czego człowiek tak naprawdę potrzebuje, bo człowiek jest istotą „pięknolubną”.
Oprócz korowodu w naszym województwie organizowane są również bale świętych. Jeden z nich odbędzie się w Chełmie. – Impreza ta cieszy się dużą popularnością – informuje jego organizatorka Małgorzata Błaszko. – W zeszłym roku dzieci były poprzebierane za różnych świętych, m.in. za postacie swoich patronów.
Parada Wszystkich Świętych wyruszyła z kościoła pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublina. Potem procesja przeszła przez plac Wolności, ul. Wróblewskiego, Krakowskie Przedmieście na plac Litewski.
MaTo / opr. ToMa
Parada Wszystkich Świętych, Lublin, 31.10.2017, fot. Piotr Michalski