W piątek mają się zakończyć badania archeologiczne w bazylice dominikanów w Lublinie. Podczas dotychczasowych prac, archeolodzy natrafili na posadzkę z kamiennych płyt, która poprzedzała tę obecną. Część płyt jest osmolona, co może wskazywać na to, że pamiętają jeden z pożarów w świątyni.
W założonych wykopach badacze odnaleźli też monety z czasów jagiellońskich. Kolejnym odkryciem jest fragment muru, który może pochodzi z budynku poprzedzającego gotycki kościół. Dodatkowo po zbadaniu fundamentów, na których wspierają się teraz filary okazało się, że bazylika z czasów Kazimierza Wielkiego prawdopodobnie została wzniesiona w formie świątyni trójnawowej. Do tej pory badacze uważali, że kościół z połowy XIV wieku był jednonawowy. Większość z tych odkryć została tylko wstępnie zanalizowana i będzie jeszcze poddana dalszej weryfikacji.
Prowadzone pracę są częścią projektu „Klasztor w sercu miasta – renowacja Bazyliki Ojców Dominikanów w Lublinie”, który ma być realizowany do czerwcu przeszłego roku.
MaK
Fot. archiwum
CZYTAJ TAKŻE: Bazylika dominikanów odsłoniła swe sekrety