Trudne zachowania u dzieci autystycznych. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić

radzic

Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami osób z autyzmem – na ten temat dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej w Białej Podlaskiej. Takie zachowania występują u osób ze spektrum autyzmu stosunkowo często, gdyż mają one trudności w zakresie komunikowania się, rozumienia zasad społecznych i nawiązywania relacji.

– Jeżeli dziecko z autyzmem nie potrafi poprosić o czekoladę, bo nie potrafi mówić, a bardzo jej chce, to wtedy będzie krzyczeć, może też uderzyć albo kopnąć – tłumaczy dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych w Białej Podlaskiej psycholog i neurologopeda Marta Łukowska-Almaszy. – Jeśli przyczyną występowania trudnych zachowań są problemy związane z komunikowaniem się, wówczas uczymy w placówkach komunikacji alternatywnej. Wtedy, z pomocą obrazków, dziecko potrafi powiedzieć czego pragnie i co mu jest potrzebne. Ta umiejętność w dużej mierze może zapobiec wystąpieniu trudnego zachowania – dodaje.

– Podstawowym błędem, który popełniamy, chcąc wyeliminować zachowania trudne u dzieci autystycznych, ale też u wszystkich innych, jest dążenie do tego, aby problem sam zniknął. Mówimy dziecku „nie zachowuj się tak”, „przestań”, „uspokój się”, grozimy i karzemy. Czasem jesteśmy w tym skuteczni, jednak najczęściej zachowanie w ten sposób nie zniknie, bo pełni u dziecka jakąś funkcję – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Srebnicki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Będąc rodzicem, warto się zastanowić nad tym, co dziecko chce w ten sposób uzyskać lub czego chce uniknąć oraz starać się do tego dostosować. Spróbujmy zrozumieć dziecko i zaspokoić tę potrzebę, która stoi za trudnym zachowaniem. Jeśli dziecko chce batonika, proponujemy mu go nie wtedy, gdy jęczy, ale kiedy nie jęczy lub gdy o niego poprosi – zauważa.

– Jednym z trudnych zachowań przejawianych przez moje dziecko jest opukiwanie rzeczy. Dochodzi do tego np. w sklepach. Sytuacje takie są bardzo nieprzyjemne, ponieważ ludzie nie do końca rozumieją czym jest autyzm – mówi Marta Karuk, matka dotkniętego autyzmem 15-latka

Dzisiejsza konferencja była też okazją do świętowania 10-lecia Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o pokrewnych zaburzeniach „Wspólny Świat”, które w Białej Podlaskiej prowadzi ośrodek terapii i diagnostyki oraz przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum dla dzieci autystycznych.

– Poszerzyliśmy naszą bazę lokalową, a to pokazuje jak bardzo jesteśmy potrzebni. Przez 10 lat udało nam się świetnie wyszkolić zespół terapeutyczny, zorganizować mnóstwo szkoleń, konferencji, warsztatów dla rodziców. I nie zapomnieć o tym, co najważniejsze, czyli o naszych dzieciach i ich rodzicach – mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia.

Przed stowarzyszeniem „Wspólny Świat” stoi duże wyzwanie. Organizacja planuje wybudować w Białej Podlaskiej Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, gdzie wsparcie otrzymają nie tylko dzieci, ale też dorośli. Pierwszy etap budowy prawdopodobnie ruszy w tym roku.

MaT / opr. KS

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version