Naukowcy z Politechniki Lubelskiej wykorzystują włókna światłowodowe, aby tworzyć z nich czujniki zdolne do mierzenia wielu różnorodnych parametrów.
Przy współpracy z lubelską firmą EMBIQ, powstaje platforma sensoryczna. Będzie ona bazą do tworzenia inteligentnych systemów kontroli warunków – w przemyśle spożywczym, logistyce czy rolnictwie.
– Naukowcy tworzą czujniki wypalając na światłowodach tzw. siatki Bragga. Wymaga to specjalistycznej wiedzy, umiejętności i wysokiej klasy sprzętu. Urządzenia zdolne do wypalania na światłowodach tak mikroskopijnych wzorów nie są łatwo dostępne. Posiada je jednak Politechnika Lubelska i to właśnie w jej laboratoriach powstają sensory – mówi prof. Piotr Kisała (na zdj.), jeden z naukowców zaangażowanych w projekt.
– Droga do wytworzenia gotowego czujnika jest dosyć długa. Pierwszy musi być pomysł. Kolejnym etapem są obliczenia numeryczne, których produktem jest struktura przekazywana do technologii. Potem następują próby z użyciem naszej aparatury. (…) Po przejściu prób laboratoryjnych możemy przystępować do produkcji tego typu czujnika – wyjaśnia dr inż. Krzysztof Skorupski z zespołu prof. Kisały.
Zastosowań czujników w przemyśle szukają przedstawiciele zespołu badawczego firmy EMBIQ. – To, co teraz robimy wspólnie z Politechniką Lubelską, to przekazywanie interesujących nas danych bezpośrednio do człowieka. W tej chwili zajmujemy się głównie branżą spożywczą, docelowo chcemy pokryć swoimi czujnikami i inne obszary – mówi Tomasz Niedziałek, prezes firmy.
Czujniki mogą mierzyć m.in. załamanie światła, poziom cieczy, zasolenie, stężenie cukru i innych roztworów. Ich właściwości można też wykorzystywać do pomiaru oddziaływań fizycznych, np. naprężenia, a na tej podstawie również do określania oddziałującej siły i masy. Mogą działać w środowisku wodnym, a także w innych nieprzyjaznych miejscach. Rozwiązanie to może wyeliminować ryzyko związane np. z psuciem się produktów spożywczych eksportowanych na odległe rynki. Ich właściwości można też wykorzystywać do pomiaru oddziaływań fizycznych, np. monitoringu konstrukcji mostów czy innych, mniejszych. Sam światłowód i jego budowa jest na tyle mała, że nie wprowadza zakłóceń w mierzonym obiekcie. – Czujniki, nad którymi pracujemy, będą też działały bezprzewodowo. Sprawdzą się więc nawet w transporcie morskim – dodaje Tomasz Niedziałek.
Projekt „Platforma sensoryczna do zastosowań w Internecie Rzeczy” dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, przewiedziano na 2 lata.
SzyK
Fot. www.pollub.pl