Uczestnicy konferencji „Rozwiązać konflikt – zatrzymać przemoc” w puławskim starostwie powiatowym zastanawiali się, gdzie jest granica pomiędzy konfliktem a przemocą.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele sądu, prokuratury, policji, ośrodków pomocy społecznej oraz zespołów do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Według uczestników wydarzenia, nie możemy jednak mówić o takim konflikcie dokładnie w momencie użycia przez jednego z członków rodziny siły fizycznej. – Ważne jest, w jakiej sytuacji jest osoba zgłaszająca przemoc. Czy ma kontrole nad własnym życiem oraz źródło utrzymania? Jeżeli jedna ze stron jest zdecydowanie słabsza, co widać poprzez materialną czy mieszkaniową zależność od sprawcy, w takich przypadkach mówimy już o przemocy – mówi Dorota Daniłoś-Sobczak, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradni rodzinnej w Puławach.
Jak zaznacza prezes stowarzyszenia Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Luis Alarcon Arias – Warto realizować programy nie tylko wspierające ofiary przemocy, ale przede wszystkim docierać do sprawców. Co z tego, że ratuje się kobietę czy dzieci, kiedy człowiek, który to robi, wycofuje się na chwilę i znajdzie następną ofiarę, a później będzie robił dokładnie to samo. Klucz znajduje się w sensownej realizacji oddziaływania na osoby stosujące przemoc – stwierdził.
Konferencję dotyczącą przemocy cyklicznie organizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Puławach.
ŁuG / opr. KS/ToMa
Fot. pixabay.com / Łukasz Grabczak