Wojewódzki Dzień Seniora w Lublinie

img 7533 7

1/4 mieszkańców województwa to seniorzy – dziś w Lublinie zorganizowano Wojewódzki Dzień Seniora. Wręczono tytuły „Gmina Przyjazna Seniorom” oraz „Aktywny Senior”.

Spotkanie było też okazją aby porozmawiać o sukcesach, ale i o współczesnych problemach ludzi starszych. 

– Emerytury i waloryzacja emerytur nie idą takim samym rytmem, jak idą ceny – mówi przewodnicząca Rady Seniorów w Lublinie Alina Gucma. – Nawet chociażby ostatnio popularne jajka i masło. Daleko nam, by dogonić cenowo. Jeśli w rodzinie jest dwoje – mąż i żona – to sobie jakoś poradzą. Ubolewam nad tym, że wiele osób jest samotnych. Rola babci jest dobra wtedy, kiedy dzieci są małe, a kiedy wyfruną z gniazda, jej rola nagle się kończy.

– Udzielam się wszędzie bardzo prężnie- mówi Maria Chruścik z Dziennego Domu „Senior-Wigor” z Bogdanki. – Jeździmy po festynach, przeprowadzamy warsztaty. Nie jest to dla mnie żadne wyzwanie. Najważniejsze to wyruszyć z domu. Pierwsze wyjście i potem wszystko już się układa.

– Jestem przewodniczącym Rady Seniorów w Tomaszowie Lubelskim – mówi Zbigniew Skawiński. – Seniorzy z tego miasta są w bardzo dobrej kondycji. Spotykamy się raz w tygodniu, ale organizujemy dużo wycieczek i imprez. Ludzie jeszcze podchodzą do naszych działań z dystansem, nie wierząc w to, że w tym wieku można jeszcze coś zrobić.

W tym roku w konkursie „Gmina Przyjazna Seniorom” wyróżniono Gościeradów i Niemce.

– Wyróżnione samorządy mogą być wzorem dla innych jeśli chodzi o politykę senioralną – mówi dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, Katarzyna Fus. – Te gminy wykazują się dużą aktywnością jeśli chodzi o seniorów. Są takim inkubatorem, gdzie seniorzy mogą się aktywizować, integrować, wyżalać ze swoich problemów, wyjeżdżać na wycieczki integracyjne. Mają też dostęp do usług medycznych.

W gminie Niemce aktywnie działa grupa ok. 100 seniorów.

– Nie musimy zachęcać seniorów do aktywności –  mówi zastępca wójta gminy Niemce, Iwona Pulińska. – Na chwilę obecną dysponujemy lokalem, który jest w stanie pomieścić grupę ok. 100 seniorów. Taka grupa już istnieje. Przymierzamy się do powstania kolejnej, która będzie obejmowała inne miejscowości w gminie.

Dziś (26.10) władze Lublina poinformowały, że przeznaczą ponad 3,7 miliona złotych na tworzenie systemu pomocy dla seniorów. Dwa Centra Dziennego Pobytu dla Seniorów poszerzą swoją działalność, w Śródmieściu powstanie punkt domowej opieki dla osób starszych, które mają problemy z opuszczeniem mieszkania.

– W ramach środków zakupimy za moment samochód, którym codziennie dowozimy ciepły posiłek do naszych mieszkańców, tych wybranych i potrzebujących  – mówi zastępca prezydenta Lublina, Monika Lipińska. – Poza tym codziennie odwiedza taką osobę pracownik socjalny, pracownik Zespołu Ośrodków Wsparcia czy terapeuta, który jest w stałym kontakcie z seniorem, rozpoznaje bieżące potrzeby, ewentualnie kontaktuje się z instytucjami lub osobami, które mogą pomóc. To są z reguły osoby samotne lub takie, których rodzina mieszka gdzieś dalej i z różnych powodów nie odwiedza ich zbyt często.

Z tej pomocy skorzysta 30 osób wyznaczonych przez MOPR. Poza tym 320 osób skorzysta z innych form wsparcia w dwóch Centrach Dziennego Pobytu dla Seniorów i 11 Klubów Seniora.

TSpi (opr. DySzcz)

Obchody Wojewódzkiego Dnia Seniora w Lublinie, 26.10.2017, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version