Ochotnicze szkolenie studentów w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka” rozpocznie się jeszcze w tym roku kalendarzowym. W Lublinie w promocje ministerialnego projektu zaangażowały się stowarzyszenia Legia Akademicka, działające od kilku lat przy lubelskich uczelniach: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dziś (25.10) obie organizacje prezentowały się na placu Teatralnym w Lublinie.
– Jak przyznaje prezes Stowarzyszenia Legia Akademicka UMCS, Karol Wojtaszek – nasze stowarzyszenie i program ministerstwa to dwie różne inicjatywy, ale towarzyszą nam podobne wartości. Stowarzyszenie Legia Akademicka odwołuje się do ruchu studenckiego, który w trudnym okresie odzyskiwania niepodległości stanął razem w szeregu z innymi ruchami proobronnymi. Dziś nie musimy walczyć, ale odwołujemy się do tych samych idei, które przyświecały tamtym ludziom, naszym rówieśnikom – studentom. Są to: umiłowanie ojczyzny, patriotyzm, praca na rzecz kraju, ale też podnoszenie kompetencji poprzez studia – tłumaczy.
– Nasze stowarzyszenie ma ugruntowaną pozycję na rynku organizacji pozarządowych i proobronnych. To stale utrzymujące się zainteresowanie, powinno przełożyć się na popularność programu ochotniczych szkoleń organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej – zauważa Karol Wojtaszek.
– Od dziecka jestem wychowana w duchu patriotycznym. W szkole średniej udzielałam się w „Sokołach” i chciałabym dalej to kontynuować. Myślę, że można nauczyć się wielu rzeczy np. działania w grupie – przyznaje Teresa Hanus, rekrutantka do Legii Akademickiej KUL.
– Młody człowiek może spodziewać się na początku dużej ilości wysiłku fizycznego i psychicznego, który ma sprawdzić taką osobę. W stowarzyszeniu pracujemy na normalnej broni, jesteśmy szkoleni przez jednostki wojskowe, więc wymagania są zbliżone do tych, stawianych przed żołnierzami – tłumaczy Damian Duda sierżant Legii Akademickiej.
– Stale ćwiczymy i szkolimy się w walce zarówno w terenie zurbanizowanym, jak i zalesionym. Ćwiczymy też pomoc przedlekarską czy ratownictwo pola walki – wyjaśnia starszy szeregowy Patryk Koziołkiewicz z Legii Akademickiej oddział terenowy Świdnik.
Do dziś trwa internetowy etap rekrutacji do stowarzyszenia Legia Akademicka UMCS. Szczegóły są dostępne na stronie legiaakademicka.pl.
MaK
Fot. Wojciech Pokora
CZYTAJ TEŻ: Dworczyk: Każda poważna armia liczy na rezerwistów