Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu szuka chętnych do zostania rodzicami zastępczymi. W związku z tym, że coraz więcej dzieci umieszcza się w placówkach opiekuńczych w trybie interwencyjnym, zapotrzebowanie na funkcję rodziców zastępczych rośnie.
– Mamy dwa pogotowia rodzinne, w których jest miejsce dla 6 osób. W tej chwili przebywa tam 8 dzieci, a wciąż mamy informacje, że ich przybywa. Podopieczni są odbierani interwencyjnie, głównie z powodów rażących zaniedbań, problemów alkoholowych czy przemocy. Są to sytuacje bardzo dynamiczne i nie jesteśmy w stanie podać konkretnych liczb maluchów czekających na dom. Wiemy, że brakuje nam miejsc, ale nie ma rodzin chętnych do przyjęcia dzieci – mówi koordynator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Zamościu, Agnieszka Gałan.
– W rodzinach zastępczych dzieci umieszczane są na pewien okres czasu – informuje psycholog, Tomasz Kloc. – Może się zdarzyć, że będą tam przebywać nawet do osiągnięcia dorosłości i często tak jest. Najczęściej dzieci przebywające w rodzinach zastępczych mają kontakt z biologicznymi rodzicami, którzy stają się częścią rodziny pełniącej pieczę zastępczą – dodaje.
– Cieszę się, że mogę to robić chociaż jest to niełatwe wyzwanie. Warto wyciągnąć rękę do dzieci, które naprawdę potrzebują matki i ojca, miłości oraz poczucia bezpieczeństwa – zapewnia mama zastępcza z 6-letnim stażem. – Myślę, że ta pomoc to uratowanie ich. Najważniejszym jest posiadanie w sercu chęci pomocy dzieciom. Jeśli ono jest to wtedy powstaje rodzina i jest miłość – zapewnia.
– Rodzicem zastępczym może zostać małżeństwo lub osoba samotna, która chciałaby pomóc. Najważniejszym kryterium jest to, aby rodzice dawali rękojmię dobrej opieki nad dzieckiem – zaznacza Gałan.
– Rodzina zastępcza nie ponosi kosztów utrzymania dziecka. Jeżeli jest to rodzina zawodowa lub pełniąca funkcję pogotowia opiekuńczego to otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji. Rodziny spokrewnione i niespokrewnione otrzymują pieniądze za sprawowanie pieczy nad dzieckiem – zapewnia Emilia Steci-Udzielak, koordynator Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
Zapotrzebowanie dotyczy zwłaszcza niespokrewnionych rodzin zastępczych zawodowych oraz zawodowych, które pełnią rolę pogotowia rodzinnego i przyjmują dzieci na okres poniżej roku w trybie pilnym. Szczegółowych informacji można zasięgnąć w siedzibie Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Zamościu przy ul. B.Prusa 2.
AlF / opr . KS
Fot. pixabay.com