Zamojskie Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją” ma zaledwie trzy lata, ale już zdążyło wrosnąć w krajobraz tego miasta. Organizuje m.in. Czwartki z Leśmianem, Nocne Zwiedzanie Zamościa, Majówkę Turystyczną, potańcówkę w konwencji dwudziestolecia międzywojennego i „Legendę szwedzkiego stołu”, która w głosowaniu internautów zajęła drugie miejsce w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego.
– Staramy się pokazywać historię miasta w trochę inny sposób. Wiemy z własnego doświadczenia, ze dziś nie wystarczy już zrobić wykładu, nawet ciekawego, tylko zarówno dzieci, jak i osoby starsze chcą tej historii „dotknąć” – o tym, jak podtrzymywać zainteresowanie turystów, mówi członek Stowarzyszenia, przewodnik Tomasz Banach.
– Urodziłam się w Zamościu, ale przez jakiś czas go nie doceniałam. Poczułam się zobowiązana, żeby poznać jego historię, dopiero kiedy pojechałam na studia i ktoś mi powiedział: jesteś z Zamościa, ojej, jak fajnie! Im bardziej się zagłębiałam w dzieje miasta, tym więcej wychodziło niesamowitych historii. W ten sposób zaczęła się moja przygoda w oprowadzaniem turystów po Zamościu – opowiada należąca do Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”, Dominika Lipska.
– Przede wszystkim są to ludzie niezwykle aktywni i pomysłowy. Zgodnie z nazwą organizacji mają ogromną pasję do przekazywania wiedzy w sposób naturalny i spektakularny, co powoduje, że wszystkim odwiedzającym Zamość jest znana w tej chwili „Legenda szwedzkiego stołu”, a większość wie, jak ubrane były kobiety w XVI czy XVII wieku – mówi o członkach organizacji Małgorzata Bzówka. dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość.
– Oczywiście zdarzały nam się wpadki. Koledze podczas inscenizacji „Legendy szwedzkiego stołu” zadzwonił telefon, wiec zmieniliśmy spontanicznie tekst, wplatając w niego stwierdzenia: „brak zasięgu w kazamacie” i „w Rzeczypospolitej komórek ci u nas nie brakuje”. Publiczność była zachwycona – śmieje się Tomasz Banach.
W następnym sezonie Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją” planuje włączyć się w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dominika Lipska i Tomasz Banach zapowiadają również kontynuowanie inscenizacji „Legenda szwedzkiego stołu” i powiększenie wystawy kostiumów historycznych w Kazamacie Wschodniej Bastionu II.
AlF / opr. ToMa
CZYTAJ TEŻ: Zamość ugościł „najeźdźców” przy szwedzkim stole
Fot. www.facebook.com / archwium