Od ponad dziewięćdziesięciu lat sprawia, że potrafimy patrzeć z zamkniętymi oczami, a do uczuć inspirują nas dźwięki. Granice poznania przesuwa tak daleko, jak sięga nasza wyobraźnia. Na czym polega specyfika Teatru Polskiego Radia? Gdzie jest tajemnica jego nieprzemijającej popularności? Gościem Teatru Starego w Lublinie był dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła. Wrócimy do fragmentów tego wieczoru, podczas którego Janusz Kukuła opowiedział m.in. o historii nagrody „Wielki Splendor”, wręczanej wybitnym aktorom związanym z Teatrem Polskiego Radia.
Ludomir Michał Rogowski to kompozytor, który urodził się w Lublinie 3 października 1881 roku. Mezzosopranistka Izabela Kopeć zainspirowała się postacią Rogowskiego, jego filozofią życia oraz niezwykłą wrażliwością. Nagrała pieśni Rogowskiego oraz oryginalne kompozycje Fantasmagories na głos z towarzyszeniem orkiestry. Płyta ukazała się w październiku, 63 lata po jego śmierci. Nosi tytuł „Songs & Fantasmagories L. M. Rogowski”. Izabela Kopeć będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Lubelski Salon Artystyczny ma dziesięć lat. Za kilka dni zaprosi na urodzinowe wydarzenia, wśród których odbędzie się dyskusja pod tytułem: „Czy kultura jest do zbawienia koniecznie potrzebna”. Beata Michałkiewicz, założycielka Salonu będzie gościem programu.
W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II rozpocznie się w środę III Kongres Dydaktyki Polonistycznej „Polonistyka i świat wartości. Edukacja polonistyczna jako wartość”, podczas którego – obok sesji naukowych – odbędą się także wydarzenia kulturalne: wieczór literacki z udziałem o. Wacława Oszajcy SJ, Piotra Szewca, ks. prof. Alfreda Wierzbickiego oraz koncert Orkiestry Świętego Mikołaja w Centrum Spotkania Kultur (24 listopada o godz. 20.00). Agnieszka Karczewska, sekretarz III Kongresu Dydaktyki Polonistycznej, przyniesie do studia zaproszenia na koncert.
75 lat temu, 19 listopada, zginął Bruno Schulz. Wrócimy do Drohobycza, w którym Alfred Schreyer, który był ostatnim żyjącym w tam uczniem pisarza, wspomina autora „Sklepów cynamonowych”.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu Janusz Kukuła i Grażyna Lutosławska /fot. Dorota Awiorko – Teatr Stary w Lublinie, materiał nadesłany/