Artur Soboń o podatkach i wyborach w Lublinie

sobon 14

„Jak skorzystać na uszczelnieniu podatków?” – pod takim hasłem w Lublinie odbędzie się dzisiaj (30.11) konferencja poświęcona Polskiemu Systemowi Podatkowemu. Celem spotkania jest przede wszystkim prezentacja zmian we wspomnianym zakresie oraz wymiana doświadczeń między przedstawicielami Ministerstwa Finansów a lubelskimi przedsiębiorcami.

Wśród zaproszonych gości swoją obecność zapowiedział między innymi wiceminister finansów do spraw podatków – Paweł Gruza oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości – Artur Soboń, który był gościem porannej audycji Radia Lublin.

Jak skorzystać na uszczelnieniu podatków?

– Wszyscy na tym korzystają. Budżet państwa to pieniądze nas wszystkich, więc jeśli mamy ich więcej, to możemy więcej wydawać, a co za tym idzie – szybciej się rozwijać – mówił Artur Soboń.

Kiedy mówimy, że państwo ściągnęło więcej podatków, musimy pamiętać o tym, że są to pieniądze, które jednak zarobiły, czy mogłyby zarobić firmy…

– To są pieniądze, które do tej pory powinny wpływać do budżetu państwa, a był on z nich okradany. Mechanizm wyłudzenia VAT-u polegał nie na tym, że ktoś unikał podatku, tylko że pobierał ten podatek do swojej kieszeni, a jednocześnie firma znikała, czyli my wszyscy byliśmy okradani, bo te wpływy podatkowe powinny być wyższe – powiedział Artur Soboń. – W roku 2015, za czasów ostatniego roku rządów PO i PSL byliśmy okradani na 50 miliardów złotych. Dla przedsiębiorców to też była sytuacja patologiczna, bo trudno jest konkurować na rynku z firmami, które obracają nieopodatkowanym towarem. Ten towar jest oczywiście tańszy. To zakłóca konkurencję i jest bardzo groźne dla przedsiębiorców, dla całych branż, które za czasów naszych poprzedników były na skraju bankructwa. Dla zobrazowania tego jak zmieniła się sytuacja można powiedzieć, że Orlen czy Lotos sprzedają o 1/3 paliwa więcej niż w roku 2015. To jest niesamowita różnica, która wynika wyłącznie z tego, że do Polski napływało nielegalne paliwo.

Nadwyżka w budżecie państwa wynosi 2 miliardy 700 milionów złotych. Taką informację przedstawiło 28 listopada Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu za okres od styczna do końca października tego roku. Resort finansów podał, że dochody w omawianym okresie wyniosły 295 miliardów złotych, co stanowi 90,7% dochodów zaplanowanych na ten rok w ustawie budżetowej. Wydatki wyniosły 292,4 miliarda złotych, czyli 76% zaplanowanych. Ministerstwo wskazało, że dochody z podatku VAT były wyższe o 21,7% licząc rok do roku. Wzrosły też dochody z podatków PIT i CIT oraz z podatku akcyzowego i podatku od gier. Resort poinformował też, że dochody z tak zwanego „podatku bankowego” wyniosły 3 miliardy 600 milionów złotych, czyli 91,6% planu.

– Lubelszczyzna ma w tym swój udział. Kontrole lubelskiej skarbówki po tych wszystkich zmianach, po wprowadzeniu Krajowej Administracji Skarbowej i dzięki narzędziom, które otrzymała, przynoszą efekt – mówił Artur Soboń. – Są rzadsze, ale trafne i celne. Przynoszą do budżetu miliony, a w skali kraju miliardy złotych. Nasza skarbówka ma wpływy dzięki swoim licznym akcjom, czasem nawet brawurowym – jak ta, gdzie zatrzymano 26 osób, 80 firm i odzyskano VAT na 126 milionów, bo obracano nielegalnie bejcą i panelami fotowoltaicznymi. Z samego VAT-u uzyskała 25% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, a w sumie, biorąc pod uwagę wszystkie podatki, jest to niespełna 16% więcej niż w roku ubiegłym.

Do końca września było 1170 kontroli…

– Mam wrażenie, że przedsiębiorcy doceniają, że Krajowa Administracja Skarbowa działa dzisiaj inaczej niż do tej pory, że przedsiębiorca nie jest wrogiem, tylko cel jest wspólny: żeby eliminować nieuczciwych – stwierdził Artur Soboń. – Nasi poprzednicy nie wprowadzili nawet minimalnych mechanizmów higieny, tzn. uczciwy przedsiębiorca mógł zostać wplątany w karuzelę VAT-owską nawet o tym nie wiedząc. Takim elementarnym elementem higieny jest mechanizm podzielonej płatności, który dopiero my wprowadzamy.

Przedsiębiorcy czekają na obniżenie i uproszczenie podatków.

– Bardzo wiele zostało zrobione w tym zakresie – zaznaczył Artur Soboń. –  Pakiet ułatwień dla firm, zmiany w podatku CIT. Idziemy dzisiaj drogą, która jest przywróceniem elementarnej sprawiedliwości. Po pierwsze: budżet państwa nie może być okradany, a  po drugie: podatki płacą wszyscy. Nie może być tak, że podatki płacą tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim duże, często zagraniczne koncerny, które do tej pory unikały opodatkowania. W tym zakresie mogę powiedzieć o całym szeregu zmian, które przynoszą efekty. Nie będzie już tak, że duże zagraniczne firmy w Polsce osiągają zyski, a podatki płacą w rajach podatkowych. Przyjdzie czas na kompleksową reformę podatków, bo bez wątpienia jest to konieczne.

W przypadku Platformy Obywatelskiej wszystko jest jasne, a kiedy poznamy nazwisko kandydata PiS na prezydenta Lublina?

– Mam wrażenie, że prezydent Krzysztof Żuk nie tyle zajmuje się miastem, co Platformą Obywatelską. Walczy o przywództwo w partii i widać, że to go dzisiaj wyraźnie pochłania. Ten moment, w którym następuje rejestracja kandydatów jest momentem prawdziwej weryfikacji kampanii wyborczej. Być może prezydent Krzysztof Żuk zamierza zaangażować się w dużą politykę. Tego nie wiem. Dzisiaj deklaruje, że chce kontynuować swoją działalność jako prezydent miasta, ale czyny pokazują co innego. (…)

Czy wyłonienie kogoś spoza formacji PiS na wspólnego kandydata zjednoczonej prawicy w Lublinie jest możliwe?

– Jest to możliwe. Kandydat PiS w wyborach będzie zdobywał głosy nie tylko wyborców Prawa i Sprawiedliwości, których w Lublinie jest pewnie ok. 40%. To zaufanie jest naszą współodpowiedzialnością, naszym zobowiązaniem wobec mieszkańców. Kandydat będzie pozyskiwał też głosy tych mieszkańców, którzy nie są partyjnie jednoznacznie zdecydowani po to, aby w sumie zebrać ponad 50% głosów. Rzecz będzie się rozgrywała o tych, którzy nie traktują wyborów samorządowych jako wyborów czysto politycznych.

Spotkanie „Jak skorzystać na uszczelnieniu podatków?” odbędzie się w hotelu Hampton by Hilton w Lublinie przy al. Kompozytorów Polskich 1. Początek o godzinie 14.00.

ToNie (opr. SzyMon/ DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version