Zakończono tegoroczny etap eksploracji krypt pod bazyliką na Górze Chełmskiej, gdzie przez 800 lat chowano zarówno duchownych, jak i świeckich możnych.
Podziemia pod kościołem mają już wentylację, oświetlenie i wchodzą w decydującą fazę przygotowań do udostępnienia zwiedzającym. Co cennego skrywają i jak będą wyglądały po adaptacji?
– Pokażemy m.in. kilka krypt, w których spoczywają znani z imienia i nazwiska duchowni – zapowiada kierujący pracami archeolog Stanisław Gołub. – Zbadaliśmy ponad 200 grobów, które stanowią materiał dotyczący obrządku pogrzebowego w średniowieczu i czasach nowożytnych. Podkreślić należy wyjątkowość pochówków biskupów unickich. To np. Porfiriusz Skarbek-Ważyński, który organizował ruch poparcia dla Tadeusza Kościuszki. Będzie miał on wykonany specjalny sarkofag – podkreśla. – 4/5 badań zostało już zrealizowanych – dodaje.
– Z 700-letnim kultem Chełmskiej Ikony Matki Bożej wiąże się historia, wydarzenia i ludzie – podkreśla ks. Andrzej Sternik, proboszcz sanktuarium. – Najpierw zakończą się badania, a następnie planujemy oficjalne otwarcie krypt.
Teraz archeolodzy z architektami opracują dokumentację budowlaną, która będzie podstawą do ubiegania się o finansowanie dalszych prac przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jesienią przyszłego roku część lub nawet całe krypty zostaną udostępnione zwiedzającym.
DoG
Zwiedzanie krypt pod bazyliką na Górze Chełmskiej, 14.11.2017, fot. Dominik Gil