Chełmskie Forum Polonijne o problemach Polaków na Wschodzie

dorum

O problemach i wyzwaniach dotyczących Polaków na Wschodzie rozmawiali uczestnicy II Chełmskiego Forum Polonijnego zorganizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie.

Eksperci z Lublina, Nałęczowa, Warszawy wraz z przedstawicielami środowisk polonijnych z Charkowa, Lwowa czy Łucka dyskutowali o różnych aspektach tego zagadnienia.

Jak przekonuje Zygmunt Gardziński, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą PWSZ w Chełmie – jako uczelnia usytuowana w takim miejscu mamy misję do wykonania. – Powinniśmy utrzymywać kontakty z innymi ośrodkami naukowymi na Ukrainie czy Białorusi, ale widzimy też konieczność współpracy z towarzystwami kultury polskiej i szkołami polskimi na Ukrainie. Poprzez obrady forum, chcemy też dotrzeć do największych problemów, jakie ma Polonia na Wschodzie – mówi.

– Umiejscowienie Chełma sprzyja temu, aby na sprawy polonijne spojrzeć w sposób inny niż z perspektywy Warszawy. Świadectwem kresowości jest np. szkoła, w której odbywa się forum. Tutaj na korytarzach rozbrzmiewają się obie mowy – język polski i ukraiński – zauważa Włodzimierz Osadczy, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego Lublin. – Trzeba uregulować sprawy ciążące na relacjach polsko-ukraińskich ponieważ inaczej partnerstwo strategiczne nie może być realizowane. Celem tych krajów jest, aby relacje były poprawne – dodaje.

– Polacy żyjący na Ukrainie mają swoje prawa, ale nie zawsze umieją z nich korzystać. W wielu miejscowościach jest nawet kilka towarzystw polskich, które zamiast walczyć o prawa Polaków, to potrafią walczą same ze sobą – tłumaczy bp Marian Buczek, senior diecezji Charków-Zaporoże ze Wschodniej Ukrainy.  

 – Kondycja polskich mediów na Ukrainie nie jest najciekawsza – przyznaje Maciej Kułak z PWSZ w Chełmie. – Polskie media natrafiają na szereg barier związanych z organizacją i finansami. Wsparcie ze strony Polski jest niewystarczające. Nie można mówić o budowaniu tożsamości narodowej Polaków, którzy zostali na obecnej Ukrainie. Lata komunizmu sprawiły, że dziś prawie 70% z nich nie mówi po polsku. Przywrócenie tożsamości narodowej wymaga odbudowania języka ojczystego. Temu mają służyć polskie media. Dodatkowo są one świetnym narzędziem wpływania na politykę i postrzeganie danego kraju poza jego granicami – wyjaśnia.

Jednym z owoców spotkania będzie sformalizowanie działalności grupy osób monitorujących sytuację Polaków na Ukrainie.

Podczas II Chełmskiego Forum Polonijnego ogłoszono temat przewodni drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Kresach.

DoG

Fot. pwsz.chelm.pl

Exit mobile version