Szacuje się, że nawet około 3 mln Polaków choruje na cukrzycę typu 2. Niemal połowa z nich nawet o tym nie wie. A wystarczy proste oznaczenie poziomu glukozy we krwi, aby wykluczyć lub potwierdzić to schorzenie.
Dziś (14.11.2017) – w ramach Światowego Dnia Cukrzycy – takie badania oraz konsultacje medyczne były prowadzone między innymi w szpitalach przy ul. Staszica i al. Kraśnickiej w Lublinie.
– Cukrzyca to bardzo podstępna choroba, która nie daje oznak i przez wiele lat niszczy komórki organizmu – mówi Agnieszka Karczewska, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. – Mówi się teraz o epidemii tej choroby. Wynika to m.in. z otyłości – zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Objawy narastają dość wolno. Na początku jest senność i gorsze samopoczucie. Pacjenci często tłumaczą to sobie przesileniem wiosennym lub jesiennym.
Lekarze zachęcają do profilaktyki. – Wykrycie choroby w początkowym stadium to wcześniejsze rozpoczęcie leczenia i mniej powikłań, do których należą np. udary, zawały i tzw. stopa cukrzycowa, kłopoty ze wzrokiem oraz nerkami.
– To zdradliwa choroba, bo postępuje, a nie boli. Warto jak najczęściej badać poziom cukru – przyznają pacjenci.
Jeśli mamy nadwagę, nie ćwiczymy, nie odżywiamy się zdrowo oraz regularnie i systematycznie – powinniśmy pójść od lekarza i wykonać oznaczenie poziomu glukozy we krwi. W przypadku wykrycia cukrzycy typu 2, często zmiana nawyków żywieniowych oraz więcej ruchu pozwalają na uniknięcie leczenia farmakologicznego.
PaSe / opr. ToMa / MatA
Na zdj.: Światowy Dzień Cukrzycy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie, 14.11.2017, fot. Piotr Michalski
CZYTAJ TEŻ: Prof. Grzegorz Dzida: Cukrzyca jest skutkiem dobrobytu